Contact Us
Results

May 2004 Results

Overall
Male Age Group

Female Age Group

Overall May 2004 Results

Overall Time Age Group Place Runner Name Sex Age City
1 0:21:09 Overall   Tommy Accaria M 16 New Port Richey
2 0:21:14 35-39 1 Mike Maddux M 36 Tampa
3 0:21:21 35-39 2 Grant Hall M 37 Tampa
4 0:21:35 14-Under 1 Wes Reynolds M 13 St. Petersburg
5 0:21:48 15-19 1 Shawn Huston M 17 Lithia
6 0:21:43 30-34 1 David Meri M 33 Clearwater
7 0:21:56 35-39 3 Tim Richardson M 36 Palmetto
8 0:22:18 15-19 2 Clayton Hofstra M 18 Largo
9 0:22:24 Master   Brian Van Es M 42 Port Richey
10 0:22:35 15-19 3 Matt Huston M 16 Lithia
11 0:22:53 25-29 1 Carey Bonham M 25 Gainesville
12 0:22:55 35-39 4 Chuck Roose M 39 Tampa
13 0:23:05 25-29 2 Kevin McLeod M 26 St. Petersburg
14 0:23:24 30-34 2 Shane Asbury M 34 Tampa
15 0:23:31 30-34 3 Adam Romanelli M 32 Tampa
16 0:23:34 30-34 4 Steve Richter M 34 Dunedin
17 0:23:35 15-19 4 William Markuske M 16 Largo
18 0:23:36 25-29 3 Jason Reed M 25 Tampa
19 0:23:40 15-19 5 Brennan McNally M 15 Crystal River
20 0:23:45 14-Under 2 Dustin Chastain M 14 Dover
21 0:24:06 15-19 6 Joe Green M 15 Crystal River
22 0:24:20 25-29 4 Brandon Ullery M 28 Plant City
23 0:24:24 15-19 7 Scott Lee M 16 St. Petersburg
24 0:24:28 30-34 5 Kevin Phillips M 31 Tampa
25 0:24:29 Overall   Jan Burger F 39 Colorado Springs, CO
26 0:24:32 35-39 1 Sandra Lake F 36 Tampa
27 0:24:43 14-Under 1 Carly Quick F 11 Tampa
28 0:24:44 40-44 1 Chris Jones M 40 St. Petersburg
29 0:24:48 15-19 8 Ryan Baker M 15 Lithia
30 0:24:51 40-44 2 James Fitzer M 40 Tampa
31 0:24:57 40-44 3 Eric Nikolai M 40 Saint Jacob, IL
32 0:25:02 40-44 4 Jonny Simpkins M 41 Davenport
33 0:25:02 25-29 5 Steven DeMatteo M 29 Riverview
35 0:25:05 15-19 9 Dustin Danielson M 15 Crystal River
36 0:25:09 30-34 6 Ken Page M 30 Lutz
37 0:25:15 25-29 6 Jimmie Keene M 26 Tampa
38 0:25:16 20-24 1 Brett Hamilton M 24 Winter Springs
39 0:25:25 30-34 7 Terry Darling M 30 Seminole
40 0:25:27 30-34 8 William Lynch M 31 Largo
41 0:25:29 Master   Lauri Reynolds F 45 St. Petersburg
42 0:25:38 45-49 1 Ralph Gifford M 48 Tampa
43 0:25:39 35-39 5 Michael O'Brien M 38 Tampa
44 0:25:40 30-34 9 Robert Bohacek M 33 Tampa
45 0:25:40 30-34 10 John Walz M 31 Bradenton
46 0:26:01 35-39 6 Fred Pangapalan M 37 North Las Vegas, NV
47 0:26:12 14-Under 2 Stella Blake F 11 Tampa
48 0:26:12 25-29 7 Paul Greaves M 28 Land O' Lakes
49 0:26:16 40-44 5 John Crighton M 40 Tampa
50 0:26:19 20-24 2 Dane Hair M 24 Dunedin
51 0:26:20 25-29 8 Shawn Brown M 26 St. Petersburg
52 0:26:26 20-24 1 Val Lofton F 23 Port Richey
53 0:26:30 20-24 3 Ben Bonk M 23 Dunedin
54 0:26:35 45-49 2 Alex Ramirez M 46 Tampa
55 0:26:35 40-44 6 Bob Van Hart M 40 Lakeland
56 0:26:40 20-24 2 Barbara Carr F 21 Port Richey
57 0:26:45 20-24 4 Paul Hernandez M 23 Indio, CA
58 0:26:55 14-Under 3 Dane Giordano M 14 St. Petersburg
59 0:27:01 40-44 7 John Goss M 42 St. Petersburg
60 0:27:03 35-39 7 George Kirk M 38 Orlando
61 0:27:04 45-49 3 Ken Smith M 46 Valrico
63 0:27:08 35-39 8 Tim Ferreira M 35 Dunedin
65 0:27:14 40-44 8 Robert Martin M 44 Riverview
66 0:27:17 15-19 1 Holly Van Sicklen F 16 Crystal River
67 0:27:18 20-24 3 Sara Ragalie F 23 Tampa
68 0:27:19 50-54 1 Frank Mullen M 50 Odessa
69 0:27:19 45-49 4 Steve Wells M 46 Odessa
70 0:27:25 30-34 1 Chandra Moore F 34 Bradenton
71 0:27:28 45-49 5 Scott Clarkson M 45 Tampa
72 0:27:30 55-59 1 Jack Eads M 56 St. Petersburg
73 0:27:32 40-44 1 Lynda Roszel F 43 Tampa
74 0:27:32 14-Under 4 Jonathan Thompson M 14 Crystal River
75 0:27:35 14-Under 5 Didier Barjon M 12 Tampa
76 0:27:44 40-44 9 James Ortiz M 43 Tampa
77 0:27:48 40-44 2 Lisa Carter F 43 Lecanto
78 0:27:49 25-29 9 Ryan Brennan M 28 Tampa
79 0:27:52 30-34 11 Sean Dasher M 32 Brandon
80 0:27:59 30-34 12 Jamie Prockop M 32 Tampa
81 0:28:01 30-34 13 Edgar Melendez M 31 Tampa
82 0:28:02 40-44 3 Sharon Butler F 43 Sarasota
83 0:28:04 14-Under 6 Trenor Wilkins M 11 Tampa
84 0:28:05 40-44 10 Kevin Lipscomb M 40 Bradenton
85 0:28:07 15-19 2 Danielle Florey F 15 New Port Richey
86 0:28:09 14-Under 3 Audrey Blake F 11 Tampa
87 0:28:15 30-34 2 Holley Baden F 32 Bradenton
88 0:28:17 35-39 9 Craig Miescort M 36 Tampa
89 0:28:18 25-29 10 Todd Aidman M 29 Tampa
90 0:28:21 25-29 1 Jennifer Meisenhelder F 29 Tampa
91 0:28:24 30-34 3 Julie Valdez F 34 Clearwater
92 0:28:25 40-44 11 Anthony Logan M 42 Tampa
93 0:28:33 50-54 2 Larry Parker M 51 Sarasota
94 0:28:34 25-29 2 Julie Switzer F 27 Tampa
96 0:28:43 40-44 4 Joyce Kistemaker F 40 Largo
97 0:28:45 25-29 11 Tom Schumacher M 27 Wesley Chapel
98 0:28:47 40-44 12 Paul Callahan M 43 Tampa
99 0:28:48 45-49 6 Cliff Lamars M 48 Odessa
100 0:28:49 35-39 10 Robert Vanderlinden M 38 Temple Terrace
101 0:28:49 25-29 12 Rob Shapiro M 28 Tampa
102 0:28:50 35-39 11 Jon Sbar M 35 Tampa
103 0:28:57 50-54 3 Jim Switzer M 53 New Port Richey
104 0:28:59 50-54 4 Norm Meadows M 50 Sarasota
105 0:29:03 35-39 12 Gerard Coronado M 38 Brandon
107 0:29:12 20-24 4 Amy Bonham F 24 Gainesville
108 0:29:30 30-34 4 Sandra Sandhoff F 32 Land O' Lakes
109 0:29:33 30-34 14 John Saari M 32 Wesley Chapel
110 0:29:38 30-34 5 Mary Liro F 33 Tampa
111 0:29:41 35-39 13 Christopher Chope M 36 Lithia
112 0:29:42 45-49 7 Gordon Leslie M 45 Tampa
113 0:29:43 35-39 2 Lori Einsmann F 35 Riverview
114 0:29:46 20-24 5 Joe Levy M 22 Tampa
115 0:29:52 30-34 6 Rachel Kessel F 31 Lutz
116 0:29:58 40-44 5 Victoria Blake F 43 Tampa
117 0:30:02 30-34 15 Jason Mies M 31 Tampa
118 0:30:02 35-39 3 Shannon Bishoff F 38 Tampa
119 0:30:03 40-44 13 Robert McLean M 44 Tampa
120 0:30:03 50-54 5 Mike Callahan M 51 Tampa
121 0:30:05 20-24 5 Kelly Gleaton F 22 Seminole
122 0:30:09 30-34 7 Angela Bartlett F 34 Dover
123 0:30:12 45-49 1 Murph Woehlk F 49 Tampa
124 0:30:23 25-29 3 Jen Adkison F 26 Tampa
125 0:30:31 25-29 4 Leah Zimmer F 25 Tampa
126 0:30:33 35-39 4 Daniela Smyth F 38 Dunedin
127 0:30:38 30-34 16 Bill Horvath M 34 Tampa
128 0:30:38 40-44 14 Dan Zimmerman M 40 Tampa
129 0:30:40 40-44 6 Nita Ostermann F 41 Tampa
131 0:30:47 45-49 2 Diane Tanner F 46 Largo
133 0:31:07 45-49 8 Paul Mullin M 45 Brandon
134 0:31:10 55-59 2 Ray Kauffman M 59 Cape Canaveral
135 0:31:22 20-24 6 Justin Weeks M 24 Tampa
136 0:31:24 45-49 9 Dave Halfaker M 45 Tampa
137 0:31:24 45-49 10 Eric Meyer M 45 Tampa
138 0:31:25 30-34 17 Rob Kienle M 32 Clermont
139 0:31:30 40-44 15 Doug VanDyke M 43 Parrish
140 0:31:33 40-44 7 Eve Goldberg F 41 Sarasota
141 0:31:43 20-24 7 Jeff Serrano M 23 Tampa
142 0:31:44 30-34 18 Scott Hancock M 33 St. Petersburg
143 0:31:46 25-29 13 David Durand M 27 Gibsonton
144 0:31:52 15-19 3 Nicole Berkey F 15 Holiday
145 0:31:53 30-34 19 David Shiner M 32 St. Petersburg
146 0:31:54 20-24 8 Kevin Davis M 21 Tampa
147 0:31:57 25-29 14 Billy Espinoza M 28 Valrico
148 0:32:00 40-44 16 Greg Prine M 42 Tampa
149 0:32:02 40-44 17 Kevin O'Halloran M 40 Tampa
150 0:32:03 40-44 8 Sue Daniels F 41 Clearwater
151 0:32:07 30-34 20 Russ Bennett M 30 Tampa
152 0:32:08 25-29 15 Brian Rockwood M 28 Tampa
153 0:32:20 30-34 8 Lara Zielin F 33 Tampa
154 0:32:20 35-39 14 Jack Gordon M 39 Tampa
155 0:32:22 25-29 16 Brian Muckerheide M 26 Largo
157 0:32:28 14-Under 7 Nick Van Sicklen M 14 Crystal River
159 0:32:31 35-39 15 Tom Johnson M 36 St. Petersburg
160 0:32:31 30-34 21 Matt Roach M 34 Tampa
162 0:32:40 50-54 6 Rich McCrea M 50 Tampa
163 0:32:41 40-44 18 John Bartoletta M 40 Tampa
164 0:32:42 25-29 17 Chris Hockley M 29 Wesley Chapel
165 0:32:45 40-44 19 Timm Hamilton M 40 St. Petersburg
166 0:32:45 35-39 5 Dee Hutchins F 36 Valrico
167 0:32:52 25-29 18 Raine Osborne M 26 Tampa
168 0:32:54 25-29 19 Tyler Boob M 28 Tampa
169 0:33:03 25-29 20 Chris Bulnes M 29 Tampa
170 0:33:05 45-49 3 Elaine Anthony F 48 Pinellas Park
171 0:33:06 35-39 16 Phil Qualter M 37 Oldsmar
172 0:33:08 40-44 9 Maria Crespo F 41 Riverview
173 0:33:15 50-54 1 Kathy Delorme F 51 Spring Hill
174 0:33:26 35-39 17 Steve Woods M 39 Oldsmar
175 0:33:31 55-59 3 Jim Maurer M 57 Largo
176 0:33:36 40-44 20 Ken Ugen M 42 Tampa
177 0:33:42 20-24 6 Heather Byrne F 21 Temple Terrace
178 0:33:46 45-49 4 Patty Allison F 45 Brooksville
179 0:33:53 30-34 9 Lee Woodward F 34 Tarpon Springs
180 0:33:53 45-49 11 Alan Snider M 45 Tampa
181 0:33:55 40-44 21 Brian Kennedy M 42 Gulfport
182 0:34:14 30-34 22 Ed Collins M 31 Tampa
183 0:34:15 35-39 18 Ric Baker M 36 Tampa
184 0:34:18 35-39 19 Frank Natoli M 39 Tampa
185 0:34:25 45-49 5 Jessica Costanzo F 48 Sarasota
186 0:34:26 30-34 23 Francis Lira M 33 St. Petersburg
187 0:34:30 40-44 10 Rosanne Huber F 40 Valrico
188 0:34:36 30-34 10 Shelly Kress F 34 Tampa
189 0:34:38 30-34 11 Wendy Moore F 34 Davenport
190 0:34:42 25-29 5 Amber Overby F 28 St. Petersburg
191 0:34:43 25-29 6 Laura Tillinghast F 28 Tampa
192 0:34:49 40-44 22 George Prine M 43 Sarasota
193 0:34:52 50-54 2 Leslie Gerlach F 54 Largo
194 0:34:53 45-49 6 Sally Smith F 45 Largo
195 0:34:54 20-24 7 Abbey Beasley F 24 Tampa
196 0:34:55 30-34 24 Brian Abrams M 30 Tampa
197 0:34:55 35-39 6 Melissa Venable F 35 Tampa
198 0:34:56 25-29 7 Lauren Hasbrouck F 25 Hudson
199 0:34:56 20-24 8 Erin Hooten F 22 Tampa
200 0:35:05 45-49 7 Clarice McAllister F 48 Tampa
201 0:35:18 45-49 8 Arden Meyer F 46 Tampa
204 0:35:26 45-49 12 Eric Kreher M 48 Tampa
205 0:35:29 25-29 8 Therese Meyer F 29 Tampa
206 0:35:35 35-39 7 Kathy Porter F 37 Tampa
208 0:35:50 35-39 8 Sonya Martin F 39 Riverview
210 0:35:54 30-34 25 Shelby Zimmerman M 32 Tampa
211 0:35:55 45-49 13 Brett Hutchins M 46 Valrico
212 0:35:56 35-39 9 Kerri Howard F 36 Bradenton
213 0:36:05 20-24 9 Jillian Gauld F 24 Tampa
214 0:36:19 15-19 4 Ashton O'Steen F 15 Crystal River
216 0:36:22 15-19 5 Lori Carter F 15 Lecanto
217 0:36:27 25-29 9 Veronica VanDyke F 29 Parrish
218 0:36:30 50-54 3 Debbie Voiles F 50 Tampa
219 0:36:37 30-34 12 Dana Mies F 32 Tampa
220 0:36:40 35-39 20 Andrew Mayts M 38 Tampa
221 0:36:42 30-34 26 Michael Skryd M 33 St. Petersburg
222 0:36:46 30-34 27 Paul Frizelle M 33 Tampa
223 0:37:04 60-64 1 Frank Davis M 63 Tampa
224 0:37:20 55-59 4 Jerry Woodward M 56 Tarpon Springs
225 0:37:21 30-34 28 Mark Reemelin M 33 Bradenton
226 0:37:22 15-19 10 Kevin Smith M 17 Lakeland
228 0:37:22 20-24 10 Adria Gallagher F 23 Lakeland
229 0:37:26 50-54 4 Sheila Tagliarini F 52 Dover
230 0:37:31 55-59 5 Ed Thompson M 57 Palm Harbor
231 0:37:48 40-44 11 Stacey Gill F 41 Tampa
232 0:37:48 40-44 12 Myrna Starr F 41 Tampa
233 0:38:10 45-49 9 Nancy Longanecker F 49 Tampa
235 0:38:46 25-29 10 Felecia Simmons F 26 Pinellas Park
236 0:38:47 50-54 7 John Geigle M 54 Palm Harbor
237 0:38:48 35-39 10 Louise Shumate F 35 Tampa
238 0:38:48 40-44 13 Vikki Moore F 43 Palm Harbor
239 0:38:50 25-29 21 Brett Stokes M 28 Palm Bay
240 0:38:54 40-44 14 Caryl Stephens F 44 Bradenton
241 0:38:56 35-39 11 Lisa Snyder F 39 Tampa
242 0:39:03 20-24 11 Kelly Kauffman F 20 Lake Mary
243 0:39:10 35-39 12 Lynne Warren F 37 Dover
244 0:39:11 30-34 13 Tonya Rivera F 30 Pinellas Park
245 0:39:11 45-49 10 Laura Toll F 49 Lutz
246 0:39:18 60-64 2 Bob Falciola M 60 Sandown, NH
247 0:39:39 45-49 11 Ellie Gilbert F 45 Riverview
248 0:39:43 20-24 12 Emily Richter F 24 St. Petersburg
249 0:39:44 20-24 13 Crystal Jones F 23 St. Petersburg
250 0:39:44 40-44 23 Neal Cohen M 42 Lutz
251 0:39:46 30-34 14 Susanne White F 33 Brandon
252 0:39:49 35-39 13 Tonya Sands F 35 Tampa
253 0:39:56 30-34 29 Paul Weinstein M 33 Tampa
254 0:39:59 45-49 14 Jim LaMar M 45 Valrico
255 0:40:28 50-54 5 Anne Marie Boehm F 51 Valrico
256 0:40:37 40-44 15 Laurie Laurino F 41 Tierra Verde
259 0:41:01 50-54 6 Stefanie Schatzman F 53 Spring Hill
260 0:41:09 14-Under 4 Bryn Cahill F 11 Tampa
261 0:41:17 40-44 16 Melodye Recker F 40 New Port Richey
262 0:41:35 50-54 7 Sara Kennedy F 54 Tampa
263 0:41:46 45-49 12 Mona Posinoff F 48 Riverview
264 0:41:51 40-44 17 Kathy Houston F 40 Tampa
265 0:41:55 25-29 11 Julie Simmons F 26 St. Pete Beach
266 0:41:56 25-29 22 Alex Perry M 28 Pinellas Park
267 0:41:57 55-59 6 Jeff Baker M 55 Clearwater
268 0:42:11 14-Under 5 Charlsey Greiwe F 9 Tampa
269 0:42:13 15-19 6 Nicole DeFazio F 19 Tampa
270 0:42:14 40-44 18 Kim Greiwe F 44 Tampa
271 0:42:21 50-54 8 Debbie Watson F 51 Tampa
272 0:42:22 45-49 13 Joelle Volenec F 49 Tampa
273 0:42:28 50-54 9 Lynn Andreen F 51 San Antonio
274 0:42:40 35-39 21 Terry Williams M 35 Tampa
275 0:42:40 25-29 23 Mark Williams M 29 Keene, NH
276 0:42:53 25-29 12 Wendy Voiles F 27 Tampa
277 0:42:58 65-69 1 Velma Radloff F 66 Tampa
278 0:42:58 45-49 14 Diane Bennett F 49 Tampa
280 0:44:21 45-49 15 Hal Katzenbach M 48 Tampa
281 0:44:40 25-29 13 Karen Handlos F 26 Tampa
284 0:45:20 45-49 15 Adrienne Stuart F 47 Tampa
285 0:45:46 40-44 19 Jackie McCormick F 41 Sarasota
286 0:45:47 40-44 20 Karen Haynes F 42 Sarasota
287 0:45:49 50-54 10 Rita DeHart F 50 Raleigh, NC
288 0:45:49 40-44 24 David DeHart M 42 Charlotte, NC
290 0:46:59 40-44 21 Ann Kelly F 41 Tampa
291 0:47:34 55-59 1 Judy Heidenreich F 56 Thonotosassa
292 0:47:55 55-59 2 Alexandra Kraker F 55 Clearwater
293 0:47:55 55-59 3 Maureen Meagher F 58 Belleair Beach
295 0:49:58 50-54 11 Carol Fuller F 54 Lutz
296 0:49:59 25-29 14 Mistie Meditz F 25 Largo
297 0:50:00 20-24 14 Erin Geraghty F 24 Pinellas Park

back to top

May 2004 Male Age Group

Age Group Place Overall Time Runner Name Sex Age City
Overall   1 0:21:09 Tommy Accaria M 16 New Port Richey
Master   9 0:22:24 Brian Van Es M 42 Port Richey
14-Under 1 4 0:21:35 Wes Reynolds M 13 St. Petersburg
14-Under 2 20 0:23:45 Dustin Chastain M 14 Dover
14-Under 3 58 0:26:55 Dane Giordano M 14 St. Petersburg
14-Under 4 74 0:27:32 Jonathan Thompson M 14 Crystal River
14-Under 5 75 0:27:35 Didier Barjon M 12 Tampa
14-Under 6 83 0:28:04 Trenor Wilkins M 11 Tampa
14-Under 7 157 0:32:28 Nick Van Sicklen M 14 Crystal River
15-19 1 5 0:21:48 Shawn Huston M 17 Lithia
15-19 2 8 0:22:18 Clayton Hofstra M 18 Largo
15-19 3 10 0:22:35 Matt Huston M 16 Lithia
15-19 4 17 0:23:35 William Markuske M 16 Largo
15-19 5 19 0:23:40 Brennan McNally M 15 Crystal River
15-19 6 21 0:24:06 Joe Green M 15 Crystal River
15-19 7 23 0:24:24 Scott Lee M 16 St. Petersburg
15-19 8 29 0:24:48 Ryan Baker M 15 Lithia
15-19 9 35 0:25:05 Dustin Danielson M 15 Crystal River
15-19 10 226 0:37:22 Kevin Smith M 17 Lakeland
20-24 1 38 0:25:16 Brett Hamilton M 24 Winter Springs
20-24 2 50 0:26:19 Dane Hair M 24 Dunedin
20-24 3 53 0:26:30 Ben Bonk M 23 Dunedin
20-24 4 57 0:26:45 Paul Hernandez M 23 Indio, CA
20-24 5 114 0:29:46 Joe Levy M 22 Tampa
20-24 6 135 0:31:22 Justin Weeks M 24 Tampa
20-24 7 141 0:31:43 Jeff Serrano M 23 Tampa
20-24 8 146 0:31:54 Kevin Davis M 21 Tampa
25-29 1 11 0:22:53 Carey Bonham M 25 Gainesville
25-29 2 13 0:23:05 Kevin McLeod M 26 St. Petersburg
25-29 3 18 0:23:36 Jason Reed M 25 Tampa
25-29 4 22 0:24:20 Brandon Ullery M 28 Plant City
25-29 5 33 0:25:02 Steven DeMatteo M 29 Riverview
25-29 6 37 0:25:15 Jimmie Keene M 26 Tampa
25-29 7 48 0:26:12 Paul Greaves M 28 Land O' Lakes
25-29 8 51 0:26:20 Shawn Brown M 26 St. Petersburg
25-29 9 78 0:27:49 Ryan Brennan M 28 Tampa
25-29 10 89 0:28:18 Todd Aidman M 29 Tampa
25-29 11 97 0:28:45 Tom Schumacher M 27 Wesley Chapel
25-29 12 101 0:28:49 Rob Shapiro M 28 Tampa
25-29 13 143 0:31:46 David Durand M 27 Gibsonton
25-29 14 147 0:31:57 Billy Espinoza M 28 Valrico
25-29 15 152 0:32:08 Brian Rockwood M 28 Tampa
25-29 16 155 0:32:22 Brian Muckerheide M 26 Largo
25-29 17 164 0:32:42 Chris Hockley M 29 Wesley Chapel
25-29 18 167 0:32:52 Raine Osborne M 26 Tampa
25-29 19 168 0:32:54 Tyler Boob M 28 Tampa
25-29 20 169 0:33:03 Chris Bulnes M 29 Tampa
25-29 21 239 0:38:50 Brett Stokes M 28 Palm Bay
25-29 22 266 0:41:56 Alex Perry M 28 Pinellas Park
25-29 23 275 0:42:40 Mark Williams M 29 Keene, NH
30-34 1 6 0:21:43 David Meri M 33 Clearwater
30-34 2 14 0:23:24 Shane Asbury M 34 Tampa
30-34 3 15 0:23:31 Adam Romanelli M 32 Tampa
30-34 4 16 0:23:34 Steve Richter M 34 Dunedin
30-34 5 24 0:24:28 Kevin Phillips M 31 Tampa
30-34 6 36 0:25:09 Ken Page M 30 Lutz
30-34 7 39 0:25:25 Terry Darling M 30 Seminole
30-34 8 40 0:25:27 William Lynch M 31 Largo
30-34 9 44 0:25:40 Robert Bohacek M 33 Tampa
30-34 10 45 0:25:40 John Walz M 31 Bradenton
30-34 11 79 0:27:52 Sean Dasher M 32 Brandon
30-34 12 80 0:27:59 Jamie Prockop M 32 Tampa
30-34 13 81 0:28:01 Edgar Melendez M 31 Tampa
30-34 14 109 0:29:33 John Saari M 32 Wesley Chapel
30-34 15 117 0:30:02 Jason Mies M 31 Tampa
30-34 16 127 0:30:38 Bill Horvath M 34 Tampa
30-34 17 138 0:31:25 Rob Kienle M 32 Clermont
30-34 18 142 0:31:44 Scott Hancock M 33 St. Petersburg
30-34 19 145 0:31:53 David Shiner M 32 St. Petersburg
30-34 20 151 0:32:07 Russ Bennett M 30 Tampa
30-34 21 160 0:32:31 Matt Roach M 34 Tampa
30-34 22 182 0:34:14 Ed Collins M 31 Tampa
30-34 23 186 0:34:26 Francis Lira M 33 St. Petersburg
30-34 24 196 0:34:55 Brian Abrams M 30 Tampa
30-34 25 210 0:35:54 Shelby Zimmerman M 32 Tampa
30-34 26 221 0:36:42 Michael Skryd M 33 St. Petersburg
30-34 27 222 0:36:46 Paul Frizelle M 33 Tampa
30-34 28 225 0:37:21 Mark Reemelin M 33 Bradenton
30-34 29 253 0:39:56 Paul Weinstein M 33 Tampa
35-39 1 2 0:21:14 Mike Maddux M 36 Tampa
35-39 2 3 0:21:21 Grant Hall M 37 Tampa
35-39 3 7 0:21:56 Tim Richardson M 36 Palmetto
35-39 4 12 0:22:55 Chuck Roose M 39 Tampa
35-39 5 43 0:25:39 Michael O'Brien M 38 Tampa
35-39 6 46 0:26:01 Fred Pangapalan M 37 North Las Vegas, NV
35-39 7 60 0:27:03 George Kirk M 38 Orlando
35-39 8 63 0:27:08 Tim Ferreira M 35 Dunedin
35-39 9 88 0:28:17 Craig Miescort M 36 Tampa
35-39 10 100 0:28:49 Robert Vanderlinden M 38 Temple Terrace
35-39 11 102 0:28:50 Jon Sbar M 35 Tampa
35-39 12 105 0:29:03 Gerard Coronado M 38 Brandon
35-39 13 111 0:29:41 Christopher Chope M 36 Lithia
35-39 14 154 0:32:20 Jack Gordon M 39 Tampa
35-39 15 159 0:32:31 Tom Johnson M 36 St. Petersburg
35-39 16 171 0:33:06 Phil Qualter M 37 Oldsmar
35-39 17 174 0:33:26 Steve Woods M 39 Oldsmar
35-39 18 183 0:34:15 Ric Baker M 36 Tampa
35-39 19 184 0:34:18 Frank Natoli M 39 Tampa
35-39 20 220 0:36:40 Andrew Mayts M 38 Tampa
35-39 21 274 0:42:40 Terry Williams M 35 Tampa
40-44 1 28 0:24:44 Chris Jones M 40 St. Petersburg
40-44 2 30 0:24:51 James Fitzer M 40 Tampa
40-44 3 31 0:24:57 Eric Nikolai M 40 Saint Jacob, IL
40-44 4 32 0:25:02 Jonny Simpkins M 41 Davenport
40-44 5 49 0:26:16 John Crighton M 40 Tampa
40-44 6 55 0:26:35 Bob Van Hart M 40 Lakeland
40-44 7 59 0:27:01 John Goss M 42 St. Petersburg
40-44 8 65 0:27:14 Robert Martin M 44 Riverview
40-44 9 76 0:27:44 James Ortiz M 43 Tampa
40-44 10 84 0:28:05 Kevin Lipscomb M 40 Bradenton
40-44 11 92 0:28:25 Anthony Logan M 42 Tampa
40-44 12 98 0:28:47 Paul Callahan M 43 Tampa
40-44 13 119 0:30:03 Robert McLean M 44 Tampa
40-44 14 128 0:30:38 Dan Zimmerman M 40 Tampa
40-44 15 139 0:31:30 Doug VanDyke M 43 Parrish
40-44 16 148 0:32:00 Greg Prine M 42 Tampa
40-44 17 149 0:32:02 Kevin O'Halloran M 40 Tampa
40-44 18 163 0:32:41 John Bartoletta M 40 Tampa
40-44 19 165 0:32:45 Timm Hamilton M 40 St. Petersburg
40-44 20 176 0:33:36 Ken Ugen M 42 Tampa
40-44 21 181 0:33:55 Brian Kennedy M 42 Gulfport
40-44 22 192 0:34:49 George Prine M 43 Sarasota
40-44 23 250 0:39:44 Neal Cohen M 42 Lutz
40-44 24 288 0:45:49 David DeHart M 42 Charlotte, NC
45-49 1 42 0:25:38 Ralph Gifford M 48 Tampa
45-49 2 54 0:26:35 Alex Ramirez M 46 Tampa
45-49 3 61 0:27:04 Ken Smith M 46 Valrico
45-49 4 69 0:27:19 Steve Wells M 46 Odessa
45-49 5 71 0:27:28 Scott Clarkson M 45 Tampa
45-49 6 99 0:28:48 Cliff Lamars M 48 Odessa
45-49 7 112 0:29:42 Gordon Leslie M 45 Tampa
45-49 8 133 0:31:07 Paul Mullin M 45 Brandon
45-49 9 136 0:31:24 Dave Halfaker M 45 Tampa
45-49 10 137 0:31:24 Eric Meyer M 45 Tampa
45-49 11 180 0:33:53 Alan Snider M 45 Tampa
45-49 12 204 0:35:26 Eric Kreher M 48 Tampa
45-49 13 211 0:35:55 Brett Hutchins M 46 Valrico
45-49 14 254 0:39:59 Jim LaMar M 45 Valrico
45-49 15 280 0:44:21 Hal Katzenbach M 48 Tampa
50-54 1 68 0:27:19 Frank Mullen M 50 Odessa
50-54 2 93 0:28:33 Larry Parker M 51 Sarasota
50-54 3 103 0:28:57 Jim Switzer M 53 New Port Richey
50-54 4 104 0:28:59 Norm Meadows M 50 Sarasota
50-54 5 120 0:30:03 Mike Callahan M 51 Tampa
50-54 6 162 0:32:40 Rich McCrea M 50 Tampa
50-54 7 236 0:38:47 John Geigle M 54 Palm Harbor
55-59 1 72 0:27:30 Jack Eads M 56 St. Petersburg
55-59 2 134 0:31:10 Ray Kauffman M 59 Cape Canaveral
55-59 3 175 0:33:31 Jim Maurer M 57 Largo
55-59 4 224 0:37:20 Jerry Woodward M 56 Tarpon Springs
55-59 5 230 0:37:31 Ed Thompson M 57 Palm Harbor
55-59 6 267 0:41:57 Jeff Baker M 55 Clearwater
60-64 1 223 0:37:04 Frank Davis M 63 Tampa
60-64 2 246 0:39:18 Bob Falciola M 60 Sandown, NH

back to top

May 2004 Female Age Group

Age Group Place Overall Time Runner Name Sex Age City
Overall   25 0:24:29 Jan Burger F 39 Colorado Springs, CO
Master   41 0:25:29 Lauri Reynolds F 45 St. Petersburg
14-Under 1 27 0:24:43 Carly Quick F 11 Tampa
14-Under 2 47 0:26:12 Stella Blake F 11 Tampa
14-Under 3 86 0:28:09 Audrey Blake F 11 Tampa
14-Under 4 260 0:41:09 Bryn Cahill F 11 Tampa
14-Under 5 268 0:42:11 Charlsey Greiwe F 9 Tampa
15-19 1 66 0:27:17 Holly Van Sicklen F 16 Crystal River
15-19 2 85 0:28:07 Danielle Florey F 15 New Port Richey
15-19 3 144 0:31:52 Nicole Berkey F 15 Holiday
15-19 4 214 0:36:19 Ashton O'Steen F 15 Crystal River
15-19 5 216 0:36:22 Lori Carter F 15 Lecanto
15-19 6 269 0:42:13 Nicole DeFazio F 19 Tampa
20-24 1 52 0:26:26 Val Lofton F 23 Port Richey
20-24 2 56 0:26:40 Barbara Carr F 21 Port Richey
20-24 3 67 0:27:18 Sara Ragalie F 23 Tampa
20-24 4 107 0:29:12 Amy Bonham F 24 Gainesville
20-24 5 121 0:30:05 Kelly Gleaton F 22 Seminole
20-24 6 177 0:33:42 Heather Byrne F 21 Temple Terrace
20-24 7 195 0:34:54 Abbey Beasley F 24 Tampa
20-24 8 199 0:34:56 Erin Hooten F 22 Tampa
20-24 9 213 0:36:05 Jillian Gauld F 24 Tampa
20-24 10 228 0:37:22 Adria Gallagher F 23 Lakeland
20-24 11 242 0:39:03 Kelly Kauffman F 20 Lake Mary
20-24 12 248 0:39:43 Emily Richter F 24 St. Petersburg
20-24 13 249 0:39:44 Crystal Jones F 23 St. Petersburg
20-24 14 297 0:50:00 Erin Geraghty F 24 Pinellas Park
25-29 1 90 0:28:21 Jennifer Meisenhelder F 29 Tampa
25-29 2 94 0:28:34 Julie Switzer F 27 Tampa
25-29 3 124 0:30:23 Jen Adkison F 26 Tampa
25-29 4 125 0:30:31 Leah Zimmer F 25 Tampa
25-29 5 190 0:34:42 Amber Overby F 28 St. Petersburg
25-29 6 191 0:34:43 Laura Tillinghast F 28 Tampa
25-29 7 198 0:34:56 Lauren Hasbrouck F 25 Hudson
25-29 8 205 0:35:29 Therese Meyer F 29 Tampa
25-29 9 217 0:36:27 Veronica VanDyke F 29 Parrish
25-29 10 235 0:38:46 Felecia Simmons F 26 Pinellas Park
25-29 11 265 0:41:55 Julie Simmons F 26 St. Pete Beach
25-29 12 276 0:42:53 Wendy Voiles F 27 Tampa
25-29 13 281 0:44:40 Karen Handlos F 26 Tampa
25-29 14 296 0:49:59 Mistie Meditz F 25 Largo
30-34 1 70 0:27:25 Chandra Moore F 34 Bradenton
30-34 2 87 0:28:15 Holley Baden F 32 Bradenton
30-34 3 91 0:28:24 Julie Valdez F 34 Clearwater
30-34 4 108 0:29:30 Sandra Sandhoff F 32 Land O' Lakes
30-34 5 110 0:29:38 Mary Liro F 33 Tampa
30-34 6 115 0:29:52 Rachel Kessel F 31 Lutz
30-34 7 122 0:30:09 Angela Bartlett F 34 Dover
30-34 8 153 0:32:20 Lara Zielin F 33 Tampa
30-34 9 179 0:33:53 Lee Woodward F 34 Tarpon Springs
30-34 10 188 0:34:36 Shelly Kress F 34 Tampa
30-34 11 189 0:34:38 Wendy Moore F 34 Davenport
30-34 12 219 0:36:37 Dana Mies F 32 Tampa
30-34 13 244 0:39:11 Tonya Rivera F 30 Pinellas Park
30-34 14 251 0:39:46 Susanne White F 33 Brandon
35-39 1 26 0:24:32 Sandra Lake F 36 Tampa
35-39 2 113 0:29:43 Lori Einsmann F 35 Riverview
35-39 3 118 0:30:02 Shannon Bishoff F 38 Tampa
35-39 4 126 0:30:33 Daniela Smyth F 38 Dunedin
35-39 5 166 0:32:45 Dee Hutchins F 36 Valrico
35-39 6 197 0:34:55 Melissa Venable F 35 Tampa
35-39 7 206 0:35:35 Kathy Porter F 37 Tampa
35-39 8 208 0:35:50 Sonya Martin F 39 Riverview
35-39 9 212 0:35:56 Kerri Howard F 36 Bradenton
35-39 10 237 0:38:48 Louise Shumate F 35 Tampa
35-39 11 241 0:38:56 Lisa Snyder F 39 Tampa
35-39 12 243 0:39:10 Lynne Warren F 37 Dover
35-39 13 252 0:39:49 Tonya Sands F 35 Tampa
40-44 1 73 0:27:32 Lynda Roszel F 43 Tampa
40-44 2 77 0:27:48 Lisa Carter F 43 Lecanto
40-44 3 82 0:28:02 Sharon Butler F 43 Sarasota
40-44 4 96 0:28:43 Joyce Kistemaker F 40 Largo
40-44 5 116 0:29:58 Victoria Blake F 43 Tampa
40-44 6 129 0:30:40 Nita Ostermann F 41 Tampa
40-44 7 140 0:31:33 Eve Goldberg F 41 Sarasota
40-44 8 150 0:32:03 Sue Daniels F 41 Clearwater
40-44 9 172 0:33:08 Maria Crespo F 41 Riverview
40-44 10 187 0:34:30 Rosanne Huber F 40 Valrico
40-44 11 231 0:37:48 Stacey Gill F 41 Tampa
40-44 12 232 0:37:48 Myrna Starr F 41 Tampa
40-44 13 238 0:38:48 Vikki Moore F 43 Palm Harbor
40-44 14 240 0:38:54 Caryl Stephens F 44 Bradenton
40-44 15 256 0:40:37 Laurie Laurino F 41 Tierra Verde
40-44 16 261 0:41:17 Melodye Recker F 40 New Port Richey
40-44 17 264 0:41:51 Kathy Houston F 40 Tampa
40-44 18 270 0:42:14 Kim Greiwe F 44 Tampa
40-44 19 285 0:45:46 Jackie McCormick F 41 Sarasota
40-44 20 286 0:45:47 Karen Haynes F 42 Sarasota
40-44 21 290 0:46:59 Ann Kelly F 41 Tampa
45-49 1 123 0:30:12 Murph Woehlk F 49 Tampa
45-49 2 131 0:30:47 Diane Tanner F 46 Largo
45-49 3 170 0:33:05 Elaine Anthony F 48 Pinellas Park
45-49 4 178 0:33:46 Patty Allison F 45 Brooksville
45-49 5 185 0:34:25 Jessica Costanzo F 48 Sarasota
45-49 6 194 0:34:53 Sally Smith F 45 Largo
45-49 7 200 0:35:05 Clarice McAllister F 48 Tampa
45-49 8 201 0:35:18 Arden Meyer F 46 Tampa
45-49 9 233 0:38:10 Nancy Longanecker F 49 Tampa
45-49 10 245 0:39:11 Laura Toll F 49 Lutz
45-49 11 247 0:39:39 Ellie Gilbert F 45 Riverview
45-49 12 263 0:41:46 Mona Posinoff F 48 Riverview
45-49 13 272 0:42:22 Joelle Volenec F 49 Tampa
45-49 14 278 0:42:58 Diane Bennett F 49 Tampa
45-49 15 284 0:45:20 Adrienne Stuart F 47 Tampa
50-54 1 173 0:33:15 Kathy Delorme F 51 Spring Hill
50-54 2 193 0:34:52 Leslie Gerlach F 54 Largo
50-54 3 218 0:36:30 Debbie Voiles F 50 Tampa
50-54 4 229 0:37:26 Sheila Tagliarini F 52 Dover
50-54 5 255 0:40:28 Anne Marie Boehm F 51 Valrico
50-54 6 259 0:41:01 Stefanie Schatzman F 53 Spring Hill
50-54 7 262 0:41:35 Sara Kennedy F 54 Tampa
50-54 8 271 0:42:21 Debbie Watson F 51 Tampa
50-54 9 273 0:42:28 Lynn Andreen F 51 San Antonio
50-54 10 287 0:45:49 Rita DeHart F 50 Raleigh, NC
50-54 11 295 0:49:58 Carol Fuller F 54 Lutz
55-59 1 291 0:47:34 Judy Heidenreich F 56 Thonotosassa
55-59 2 292 0:47:55 Alexandra Kraker F 55 Clearwater
55-59 3 293 0:47:55 Maureen Meagher F 58 Belleair Beach
65-69 1 277 0:42:58 Velma Radloff F 66 Tampa

back to top