home | details | location | awards | pictures | register | sponsors | results | contact |

 

Florida Challenge
Trail Runs

Florida's Premier Trail Run  
    











spacer

spacer
Results 2003-2004

2003-2004 Results (11.23.2003)

Half-Marathon

5K

Half-Marathon Overall

Overall Time Runner's Name Sex Age City Age Group AG Place Pace OA Gender
1 1:26:34 Muchapiwa Mazano M 30 Tampa Overall   6:36 1
2 1:38:33 Emmet Garthright M 40 Tampa Master   7:31 2
3 1:38:44 Gabit Shaimerdenov M 33 Almaty, Kazakhstan 30-34 1 7:32 3
4 1:38:45 Mike Maddux M 35 Tampa 35-39 1 7:32 4
5 1:42:33 Murray Maitland M 45 Tampa 45-49 1 7:50 5
6 1:44:19 Ian Jackson M 50 St. Petersburg 50-54 1 7:58 6
7 1:46:27 John Pham M 34 Orlando 30-34 2 8:08 7
8 1:47:44 Larry Bass M 51 Riverview 50-54 2 8:13 8
9 1:48:10 Philip LaHaye M 30 Clearwater 30-34 3 8:15 9
10 1:51:05 Tim Popp M 40 Tampa 40-44 1 8:29 10
11 1:51:16 Martha Vidal F 32 Tampa Overall   8:30 1
12 1:51:39 John Johnson M 44 St. Petersburg 40-44 2 8:31 11
13 1:52:03 Steve Richter M 34 Dunedin 30-34 4 8:33 12
14 1:52:59 Larry Collins M 41 Tampa 40-44 3 8:37 13
15 1:55:01 Adam Francis M 22 Tampa 20-24 1 8:47 14
16 1:55:41 Donna Hughes F 44 Land O' Lakes Master   8:50 2
17 1:56:01 Jeff Ermann M 47   45-49 2 8:51 15
18 1:56:20 John Armatas M 44 Tampa 40-44 4 8:53 16
19 1:56:30 John Farese M 41 St. Petersburg 40-44 5 8:54 17
20 1:56:38 Ben Gumpert M 26 Ocala 25-29 1 8:54 18
21 1:56:40 Jose Diaz M 35 Winter Haven 35-39 2 8:54 19
22 1:56:51 Rich McCrea M 49 Tampa 45-49 3 8:55 20
23 1:56:56 Rick Brown M 27 Wesley Chapel 25-29 2 8:56 21
24 1:57:47 Mark Barry M 42 Tampa 40-44 6 8:59 22
25 1:58:12 John Waylel M 38 Fort Lauderdale 35-39 3 9:01 23
26 1:58:18 Scott Boe M 37 Tampa 35-39 4 9:02 24
27 1:58:56 David Harper M 40 Clermont 40-44 7 9:05 25
28 1:59:01 Brian Doyle M 44 Naples 40-44 8 9:05 26
29 1:59:07 Melanie Rowton F 31 Dunedin 30-34 1 9:06 3
30 1:59:20 Mike Keown M 32 Winter Haven 30-34 5 9:07 27
31 1:59:38 Kristie Concepcion F 33 Tampa 30-34 2 9:08 4
32 1:59:51 Rob Schweitzer M 39 Tampa 35-39 5 9:09 28
33 2:00:16 Lewis Bennett M 58 Largo 55-59 1 9:11 29
34 2:00:26 Linda Miller F 37 Tampa 35-39 1 9:12 5
35 2:00:31 Ralph Hall M 36 Clearwater Beach 35-39 6 9:12 30
36 2:00:46 Sonya Houseman F 41 West Palm Beach 40-44 1 9:13 6
37 2:00:54 Dan Lanneau M 35 Redington Shores 35-39 7 9:14 31
38 2:01:13 Lisa Plescia F 43 St. Petersburg 40-44 2 9:15 7
39 2:02:37 Gary Peters M 43 Plant City 40-44 9 9:22 32
40 2:02:40 David Wilsey M 45 St. Petersburg 45-49 4 9:22 33
41 2:02:58 Charlie Scott M 50 Sarasota 50-54 3 9:23 34
42 2:03:14 Dean Dunham M 39 Tampa 35-39 8 9:24 35
43 2:03:29 David Duckworth M 43 Naples 40-44 10 9:26 36
44 2:04:03 Cassandra Howard F 30   30-34 3 9:28 8
45 2:04:10 Leslie Ginocaltro F 42 Lake Worth 40-44 3 9:29 9
46 2:04:19 Sharon Keane F 30 Tampa 30-34 4 9:29 10
47 2:05:21 Steve Smith M 39 Chicago, IL 35-39 9 9:34 37
48 2:05:31 Inga Martinez F 42 Seminole 40-44 4 9:35 11
49 2:06:22 Wendy Goss F 43 St. Petersburg 40-44 5 9:39 12
50 2:06:36 Denise Joiner F 36 St. Petersburg 35-39 2 9:40 13
51 2:07:21 Melanie Cordier F 30 Seminole 30-34 5 9:43 14
52 2:07:21 Reed Haley M 31 Lithia 30-34 6 9:43 38
53 2:08:01 Jim Malone M 56 Brandon 55-59 2 9:46 39
54 2:08:29 Jennifer Nanney F 39 Winter Haven 35-39 3 9:48 15
55 2:08:49 Ed Monterzubio M 31 Orlando 30-34 7 9:50 40
56 2:09:43 Allison Hamilton F 38 Plantation 35-39 4 9:54 16
57 2:09:43 Michael Fontana M 34 Plantation 30-34 8 9:54 41
58 2:10:23 Matt Cardillo M 39 Tampa 35-39 10 9:57 42
59 2:10:25 Chase Squires M 38 Zephyrhills 35-39 11 9:57 43
60 2:10:47 Samantha Bryant F 32 Tampa 30-34 6 9:59 17
61 2:11:11 Todd Larson M 24 St. Petersburg 20-24 2 10:01 44
62 2:11:33 Pablo Santa Cruz M 39 Safety Harbor 35-39 12 10:03 45
63 2:11:38 William Gorman M 40 Punta Gorda 40-44 11 10:03 46
64 2:11:55 Dan Miller M 55 Largo 55-59 3 10:04 47
65 2:11:59 Gloria Markese F 34 Tampa 30-34 7 10:05 18
66 2:12:06 Andy Mathews M 42 Tampa 40-44 12 10:05 48
68 2:14:47 Rich Hadley M 48   45-49 5 10:17 49
69 2:15:11 Matthew Kendall M 34   30-34 9 10:19 50
70 2:15:24 George Cucchi M 39 Odessa 35-39 13 10:20 51
71 2:15:26 Stephen Dunn M 43 Lithia 40-44 13 10:20 52
72 2:15:38 Jimmie Keene M 25 Tampa 25-29 3 10:21 53
73 2:15:41 Jim Eslinger M 38 Sarasota 35-39 14 10:21 54
74 2:15:42 Carey Smith F 40 Tampa 40-44 6 10:22 19
75 2:17:59 Ashley Mustard F 24 Palm Harbor 20-24 1 10:32 20
76 2:18:03 Becky Reinecke F 43 Land O' Lakes 40-44 7 10:32 21
77 2:18:25 Aaron Freedman M 39 St. Petersburg 35-39 15 10:34 55
78 2:18:25 Craig Moll M 37 St. Petersburg 35-39 16 10:34 56
79 2:19:24 Celeste Perrino F 23 Palm Harbor 20-24 2 10:38 22
80 2:19:26 Jose' Morillo M 41 Punta Gorda 40-44 14 10:39 57
81 2:21:22 Magda Elkabani F 31 Tampa 30-34 8 10:47 23
82 2:22:43 Steve Winterling M 45 Port Richey 45-49 6 10:54 58
83 2:22:45 Paul Hession M 37 Orlando 35-39 17 10:54 59
84 2:23:07 Mary Kenary F 44 Naples 40-44 8 10:55 24
85 2:23:38 Brigid Baier F 25 St. Petersburg 25-29 1 10:58 25
86 2:24:23 John Wood M 53 Seminole 50-54 4 11:01 60
87 2:24:32 Cornelia Russig F 31 Orlando 30-34 9 11:02 26
88 2:25:35 Cristi Eslinger F 38 Sarasota 35-39 5 11:07 27
89 2:26:54 Chris Knight M 42 Tampa 40-44 15 11:13 61
90 2:27:23 Ben Reuter M 36 Lakeland 35-39 18 11:15 62
91 2:28:29 Steve Brookman M 51 Alva 50-54 5 11:20 63
92 2:28:35 Jon Bojar M 30 Tampa 30-34 10 11:21 64
93 2:28:37 Trista Lewis F 24 Apollo Beach 20-24 3 11:21 28
94 2:28:47 Jack Harding M 34 Sarasota 30-34 11 11:21 65
95 2:29:06 Jennifer Krause F 38 Palm Harbor 35-39 6 11:23 29
96 2:31:06 Mary Ann Renfrow F 43 Tierra Verde 40-44 9 11:32 30
97 2:31:06 Dave Bremm M 55 Largo 55-59 4 11:32 66
100 2:32:26 Patrick King M 20 St. Petersburg 20-24 3 11:38 67
101 2:23:38 Mark King M 47 St. Petersburg 45-49 7 11:39 68
102 2:34:17 Donna Hanes F 37 Tampa 35-39 7 11:47 31
103 2:34:53 Michelle Sadler F 30 Winter Haven 30-34 10 11:49 32
104 2:35:00 Blair LaHaye F 28 Indian Shores 25-29 2 11:50 33
106 2:35:27 Ashley Hulme F 37 Lutz 35-39 8 11:52 34
107 2:35:33 Dudley Powell M 45   45-49 8 11:52 69
108 2:36:05 Dawn Lindner F 40 Punta Gorda 40-44 10 11:55 35
109 2:37:36 Barrie Coates M 45 Clearwater 45-49 9 12:02 70
110 2:37:37 Denise Wagner F 40 St. Petersburg 40-44 11 12:02 36
111 2:38:24 Chris Gautheer M 39 Simsbury, CT 35-39 19 12:05 71
112 2:38:34 Debbie Linden F 40 Tampa 40-44 12 12:06 37
113 2:39:05 Chris Gallagher M 39 Clearwater 35-39 20 12:09 72
114 2:39:05 Forrest VanBenthuysen M 41 Clearwater 40-44 16 12:09 73
115 2:40:42 Mindy Smith F 42 Tampa 40-44 13 12:16 38
116 2:42:10 Bret Sypniewski M 36 Lakeland 35-39 21 12:23 74
117 2:43:00 Theresa Russo F 28 Orlando 25-29 3 12:27 39
118 2:45:55 Ilene Fortin F 32 Tampa 30-34 11 12:40 40
119 2:45:56 Stefanie Cutler F 35 Orlando 35-39 9 12:40 41
120 2:49:37 Cathi Hodge F 33 Gainesville 30-34 12 12:57 42
121 2:50:00 Connie Berry F 36 Dade City 35-39 10 12:59 43
122 2:54:45 Alan Black M 32 Tampa 30-34 12 13:20 75
123 2:58:16 Nancy Petschl F 38 Temple Terrace 35-39 11 13:36 44
125 3:01:51 Phil Qualter M 37 Oldsmar 35-39 22 13:53 76
126 3:02:41 Chet Weaver M 38 Dover 35-39 23 13:57 77
127 3:02:44 John Taylor M 60 St. Petersburg 60-64 1 13:57 78
129 3:05:26 David Jenkins M 43 New Port Richey 40-44 17 14:09 79
130 3:09:04 Bill Hayes M 74 Sun City Center 70+ 1 14:26 80

Back To Top

Half-Marathon Age Group

Age Group AG Place Overall Time Runner's Name Sex Age City Pace
Overall   1 1:26:34 Muchapiwa Mazano M 30 Tampa 6:36
Master   2 1:38:33 Emmet Garthright M 40 Tampa 7:31
20-24 1 15 1:55:01 Adam Francis M 22 Tampa 8:47
20-24 2 61 2:11:11 Todd Larson M 24 St. Petersburg 10:01
20-24 3 100 2:32:26 Patrick King M 20 St. Petersburg 11:38
25-29 1 20 1:56:38 Ben Gumpert M 26 Ocala 8:54
25-29 2 23 1:56:56 Rick Brown M 27 Wesley Chapel 8:56
25-29 3 72 2:15:38 Jimmie Keene M 25 Tampa 10:21
30-34 1 3 1:38:44 Gabit Shaimerdenov M 33 Almaty, Kazakhstan 7:32
30-34 2 7 1:46:27 John Pham M 34 Orlando 8:08
30-34 3 9 1:48:10 Philip LaHaye M 30 Clearwater 8:15
30-34 4 13 1:52:03 Steve Richter M 34 Dunedin 8:33
30-34 5 30 1:59:20 Mike Keown M 32 Winter Haven 9:07
30-34 6 52 2:07:21 Reed Haley M 31 Lithia 9:43
30-34 7 55 2:08:49 Ed Monterzubio M 31 Orlando 9:50
30-34 8 57 2:09:43 Michael Fontana M 34 Plantation 9:54
30-34 9 69 2:15:11 Matthew Kendall M 34   10:19
30-34 10 92 2:28:35 Jon Bojar M 30 Tampa 11:21
30-34 11 94 2:28:47 Jack Harding M 34 Sarasota 11:21
30-34 12 122 2:54:45 Alan Black M 32 Tampa 13:20
35-39 1 4 1:38:45 Mike Maddux M 35 Tampa 7:32
35-39 2 21 1:56:40 Jose Diaz M 35 Winter Haven 8:54
35-39 3 25 1:58:12 John Waylel M 38 Fort Lauderdale 9:01
35-39 4 26 1:58:18 Scott Boe M 37 Tampa 9:02
35-39 5 32 1:59:51 Rob Schweitzer M 39 Tampa 9:09
35-39 6 35 2:00:31 Ralph Hall M 36 Clearwater Beach 9:12
35-39 7 37 2:00:54 Dan Lanneau M 35 Redington Shores 9:14
35-39 8 42 2:03:14 Dean Dunham M 39 Tampa 9:24
35-39 9 47 2:05:21 Steve Smith M 39 Chicago, IL 9:34
35-39 10 58 2:10:23 Matt Cardillo M 39 Tampa 9:57
35-39 11 59 2:10:25 Chase Squires M 38 Zephyrhills 9:57
35-39 12 62 2:11:33 Pablo Santa Cruz M 39 Safety Harbor 10:03
35-39 13 70 2:15:24 George Cucchi M 39 Odessa 10:20
35-39 14 73 2:15:41 Jim Eslinger M 38 Sarasota 10:21
35-39 15 77 2:18:25 Aaron Freedman M 39 St. Petersburg 10:34
35-39 16 78 2:18:25 Craig Moll M 37 St. Petersburg 10:34
35-39 17 83 2:22:45 Paul Hession M 37 Orlando 10:54
35-39 18 90 2:27:23 Ben Reuter M 36 Lakeland 11:15
35-39 19 111 2:38:24 Chris Gautheer M 39 Simsbury, CT 12:05
35-39 20 113 2:39:05 Chris Gallagher M 39 Clearwater 12:09
35-39 21 116 2:42:10 Bret Sypniewski M 36 Lakeland 12:23
35-39 22 125 3:01:51 Phil Qualter M 37 Oldsmar 13:53
35-39 23 126 3:02:41 Chet Weaver M 38 Dover 13:57
40-44 1 10 1:51:05 Tim Popp M 40 Tampa 8:29
40-44 2 12 1:51:39 John Johnson M 44 St. Petersburg 8:31
40-44 3 14 1:52:59 Larry Collins M 41 Tampa 8:37
40-44 4 18 1:56:20 John Armatas M 44 Tampa 8:53
40-44 5 19 1:56:30 John Farese M 41 St. Petersburg 8:54
40-44 6 24 1:57:47 Mark Barry M 42 Tampa 8:59
40-44 7 27 1:58:56 David Harper M 40 Clermont 9:05
40-44 8 28 1:59:01 Brian Doyle M 44 Naples 9:05
40-44 9 39 2:02:37 Gary Peters M 43 Plant City 9:22
40-44 10 43 2:03:29 David Duckworth M 43 Naples 9:26
40-44 11 63 2:11:38 William Gorman M 40 Punta Gorda 10:03
40-44 12 66 2:12:06 Andy Mathews M 42 Tampa 10:05
40-44 13 71 2:15:26 Stephen Dunn M 43 Lithia 10:20
40-44 14 80 2:19:26 Jose' Morillo M 41 Punta Gorda 10:39
40-44 15 89 2:26:54 Chris Knight M 42 Tampa 11:13
40-44 16 114 2:39:05 Forrest VanBenthuysen M 41 Clearwater 12:09
40-44 17 129 3:05:26 David Jenkins M 43 New Port Richey 14:09
45-49 1 5 1:42:33 Murray Maitland M 45 Tampa 7:50
45-49 2 17 1:56:01 Jeff Ermann M 47   8:51
45-49 3 22 1:56:51 Rich McCrea M 49 Tampa 8:55
45-49 4 40 2:02:40 David Wilsey M 45 St. Petersburg 9:22
45-49 5 68 2:14:47 Rich Hadley M 48   10:17
45-49 6 82 2:22:43 Steve Winterling M 45 Port Richey 10:54
45-49 7 101 2:23:38 Mark King M 47 St. Petersburg 11:39
45-49 8 107 2:35:33 Dudley Powell M 45   11:52
45-49 9 109 2:37:36 Barrie Coates M 45 Clearwater 12:02
50-54 1 6 1:44:19 Ian Jackson M 50 St. Petersburg 7:58
50-54 2 8 1:47:44 Larry Bass M 51 Riverview 8:13
50-54 3 41 2:02:58 Charlie Scott M 50 Sarasota 9:23
50-54 4 86 2:24:23 John Wood M 53 Seminole 11:01
50-54 5 91 2:28:29 Steve Brookman M 51 Alva 11:20
55-59 1 33 2:00:16 Lewis Bennett M 58 Largo 9:11
55-59 2 53 2:08:01 Jim Malone M 56 Brandon 9:46
55-59 3 64 2:11:55 Dan Miller M 55 Largo 10:04
55-59 4 97 2:31:06 Dave Bremm M 55 Largo 11:32
60-64 1 127 3:02:44 John Taylor M 60 St. Petersburg 13:57
70+ 1 130 3:09:04 Bill Hayes M 74 Sun City Center 14:26
Overall   11 1:51:16 Martha Vidal F 32 Tampa 8:30
Master   16 1:55:41 Donna Hughes F 44 Land O' Lakes 8:50
20-24 1 75 2:17:59 Ashley Mustard F 24 Palm Harbor 10:32
20-24 2 79 2:19:24 Celeste Perrino F 23 Palm Harbor 10:38
20-24 3 93 2:28:37 Trista Lewis F 24 Apollo Beach 11:21
25-29 1 85 2:23:38 Brigid Baier F 25 St. Petersburg 10:58
25-29 2 104 2:35:00 Blair LaHaye F 28 Indian Shores 11:50
25-29 3 117 2:43:00 Theresa Russo F 28 Orlando 12:27
30-34 1 29 1:59:07 Melanie Rowton F 31 Dunedin 9:06
30-34 2 31 1:59:38 Kristie Concepcion F 33 Tampa 9:08
30-34 3 44 2:04:03 Cassandra Howard F 30   9:28
30-34 4 46 2:04:19 Sharon Keane F 30 Tampa 9:29
30-34 5 51 2:07:21 Melanie Cordier F 30 Seminole 9:43
30-34 6 60 2:10:47 Samantha Bryant F 32 Tampa 9:59
30-34 7 65 2:11:59 Gloria Markese F 34 Tampa 10:05
30-34 8 81 2:21:22 Magda Elkabani F 31 Tampa 10:47
30-34 9 87 2:24:32 Cornelia Russig F 31 Orlando 11:02
30-34 10 103 2:34:53 Michelle Sadler F 30 Winter Haven 11:49
30-34 11 118 2:45:55 Ilene Fortin F 32 Tampa 12:40
30-34 12 120 2:49:37 Cathi Hodge F 33 Gainesville 12:57
35-39 1 34 2:00:26 Linda Miller F 37 Tampa 9:12
35-39 2 50 2:06:36 Denise Joiner F 36 St. Petersburg 9:40
35-39 3 54 2:08:29 Jennifer Nanney F 39 Winter Haven 9:48
35-39 4 56 2:09:43 Allison Hamilton F 38 Plantation 9:54
35-39 5 88 2:25:35 Cristi Eslinger F 38 Sarasota 11:07
35-39 6 95 2:29:06 Jennifer Krause F 38 Palm Harbor 11:23
35-39 7 102 2:34:17 Donna Hanes F 37 Tampa 11:47
35-39 8 106 2:35:27 Ashley Hulme F 37 Lutz 11:52
35-39 9 119 2:45:56 Stefanie Cutler F 35 Orlando 12:40
35-39 10 121 2:50:00 Connie Berry F 36 Dade City 12:59
35-39 11 123 2:58:16 Nancy Petschl F 38 Temple Terrace 13:36
40-44 1 36 2:00:46 Sonya Houseman F 41 West Palm Beach 9:13
40-44 2 38 2:01:13 Lisa Plescia F 43 St. Petersburg 9:15
40-44 3 45 2:04:10 Leslie Ginocaltro F 42 Lake Worth 9:29
40-44 4 48 2:05:31 Inga Martinez F 42 Seminole 9:35
40-44 5 49 2:06:22 Wendy Goss F 43 St. Petersburg 9:39
40-44 6 74 2:15:42 Carey Smith F 40 Tampa 10:22
40-44 7 76 2:18:03 Becky Reinecke F 43 Land O' Lakes 10:32
40-44 8 84 2:23:07 Mary Kenary F 44 Naples 10:55
40-44 9 96 2:31:06 Mary Ann Renfrow F 43 Tierra Verde 11:32
40-44 10 108 2:36:05 Dawn Lindner F 40 Punta Gorda 11:55
40-44 11 110 2:37:37 Denise Wagner F 40 St. Petersburg 12:02
40-44 12 112 2:38:34 Debbie Linden F 40 Tampa 12:06
40-44 13 115 2:40:42 Mindy Smith F 42 Tampa 12:16

Back To Top

Half-Marathon Male

OA Male Overall Time Runner's Name Sex Age City Age Group AG Place Pace
1 1 1:26:34 Muchapiwa Mazano M 30 Tampa Overall   6:36
2 2 1:38:33 Emmet Garthright M 40 Tampa Master   7:31
3 3 1:38:44 Gabit Shaimerdenov M 33 Almaty, Kazakhstan 30-34 1 7:32
4 4 1:38:45 Mike Maddux M 35 Tampa 35-39 1 7:32
5 5 1:42:33 Murray Maitland M 45 Tampa 45-49 1 7:50
6 6 1:44:19 Ian Jackson M 50 St. Petersburg 50-54 1 7:58
7 7 1:46:27 John Pham M 34 Orlando 30-34 2 8:08
8 8 1:47:44 Larry Bass M 51 Riverview 50-54 2 8:13
9 9 1:48:10 Philip LaHaye M 30 Clearwater 30-34 3 8:15
10 10 1:51:05 Tim Popp M 40 Tampa 40-44 1 8:29
11 12 1:51:39 John Johnson M 44 St. Petersburg 40-44 2 8:31
12 13 1:52:03 Steve Richter M 34 Dunedin 30-34 4 8:33
13 14 1:52:59 Larry Collins M 41 Tampa 40-44 3 8:37
14 15 1:55:01 Adam Francis M 22 Tampa 20-24 1 8:47
15 17 1:56:01 Jeff Ermann M 47   45-49 2 8:51
16 18 1:56:20 John Armatas M 44 Tampa 40-44 4 8:53
17 19 1:56:30 John Farese M 41 St. Petersburg 40-44 5 8:54
18 20 1:56:38 Ben Gumpert M 26 Ocala 25-29 1 8:54
19 21 1:56:40 Jose Diaz M 35 Winter Haven 35-39 2 8:54
20 22 1:56:51 Rich McCrea M 49 Tampa 45-49 3 8:55
21 23 1:56:56 Rick Brown M 27 Wesley Chapel 25-29 2 8:56
22 24 1:57:47 Mark Barry M 42 Tampa 40-44 6 8:59
23 25 1:58:12 John Waylel M 38 Fort Lauderdale 35-39 3 9:01
24 26 1:58:18 Scott Boe M 37 Tampa 35-39 4 9:02
25 27 1:58:56 David Harper M 40 Clermont 40-44 7 9:05
26 28 1:59:01 Brian Doyle M 44 Naples 40-44 8 9:05
27 30 1:59:20 Mike Keown M 32 Winter Haven 30-34 5 9:07
28 32 1:59:51 Rob Schweitzer M 39 Tampa 35-39 5 9:09
29 33 2:00:16 Lewis Bennett M 58 Largo 55-59 1 9:11
30 35 2:00:31 Ralph Hall M 36 Clearwater Beach 35-39 6 9:12
31 37 2:00:54 Dan Lanneau M 35 Redington Shores 35-39 7 9:14
32 39 2:02:37 Gary Peters M 43 Plant City 40-44 9 9:22
33 40 2:02:40 David Wilsey M 45 St. Petersburg 45-49 4 9:22
34 41 2:02:58 Charlie Scott M 50 Sarasota 50-54 3 9:23
35 42 2:03:14 Dean Dunham M 39 Tampa 35-39 8 9:24
36 43 2:03:29 David Duckworth M 43 Naples 40-44 10 9:26
37 47 2:05:21 Steve Smith M 39 Chicago, IL 35-39 9 9:34
38 52 2:07:21 Reed Haley M 31 Lithia 30-34 6 9:43
39 53 2:08:01 Jim Malone M 56 Brandon 55-59 2 9:46
40 55 2:08:49 Ed Monterzubio M 31 Orlando 30-34 7 9:50
41 57 2:09:43 Michael Fontana M 34 Plantation 30-34 8 9:54
42 58 2:10:23 Matt Cardillo M 39 Tampa 35-39 10 9:57
43 59 2:10:25 Chase Squires M 38 Zephyrhills 35-39 11 9:57
44 61 2:11:11 Todd Larson M 24 St. Petersburg 20-24 2 10:01
45 62 2:11:33 Pablo Santa Cruz M 39 Safety Harbor 35-39 12 10:03
46 63 2:11:38 William Gorman M 40 Punta Gorda 40-44 11 10:03
47 64 2:11:55 Dan Miller M 55 Largo 55-59 3 10:04
48 66 2:12:06 Andy Mathews M 42 Tampa 40-44 12 10:05
49 68 2:14:47 Rich Hadley M 48   45-49 5 10:17
50 69 2:15:11 Matthew Kendall M 34   30-34 9 10:19
51 70 2:15:24 George Cucchi M 39 Odessa 35-39 13 10:20
52 71 2:15:26 Stephen Dunn M 43 Lithia 40-44 13 10:20
53 72 2:15:38 Jimmie Keene M 25 Tampa 25-29 3 10:21
54 73 2:15:41 Jim Eslinger M 38 Sarasota 35-39 14 10:21
55 77 2:18:25 Aaron Freedman M 39 St. Petersburg 35-39 15 10:34
56 78 2:18:25 Craig Moll M 37 St. Petersburg 35-39 16 10:34
57 80 2:19:26 Jose' Morillo M 41 Punta Gorda 40-44 14 10:39
58 82 2:22:43 Steve Winterling M 45 Port Richey 45-49 6 10:54
59 83 2:22:45 Paul Hession M 37 Orlando 35-39 17 10:54
60 86 2:24:23 John Wood M 53 Seminole 50-54 4 11:01
61 89 2:26:54 Chris Knight M 42 Tampa 40-44 15 11:13
62 90 2:27:23 Ben Reuter M 36 Lakeland 35-39 18 11:15
63 91 2:28:29 Steve Brookman M 51 Alva 50-54 5 11:20
64 92 2:28:35 Jon Bojar M 30 Tampa 30-34 10 11:21
65 94 2:28:47 Jack Harding M 34 Sarasota 30-34 11 11:21
66 97 2:31:06 Dave Bremm M 55 Largo 55-59 4 11:32
67 100 2:32:26 Patrick King M 20 St. Petersburg 20-24 3 11:38
68 101 2:23:38 Mark King M 47 St. Petersburg 45-49 7 11:39
69 107 2:35:33 Dudley Powell M 45   45-49 8 11:52
70 109 2:37:36 Barrie Coates M 45 Clearwater 45-49 9 12:02
71 111 2:38:24 Chris Gautheer M 39 Simsbury, CT 35-39 19 12:05
72 113 2:39:05 Chris Gallagher M 39 Clearwater 35-39 20 12:09
73 114 2:39:05 Forrest VanBenthuysen M 41 Clearwater 40-44 16 12:09
74 116 2:42:10 Bret Sypniewski M 36 Lakeland 35-39 21 12:23
75 122 2:54:45 Alan Black M 32 Tampa 30-34 12 13:20
76 125 3:01:51 Phil Qualter M 37 Oldsmar 35-39 22 13:53
77 126 3:02:41 Chet Weaver M 38 Dover 35-39 23 13:57
78 127 3:02:44 John Taylor M 60 St. Petersburg 60-64 1 13:57
79 129 3:05:26 David Jenkins M 43 New Port Richey 40-44 17 14:09
80 130 3:09:04 Bill Hayes M 74 Sun City Center 70+ 1 14:26

Back To Top

Half-Marathon Female

OA Female Overall Time Runner's Name Sex Age City Age Group AG Place Pace
1 11 1:51:16 Martha Vidal F 32 Tampa Overall   8:30
2 16 1:55:41 Donna Hughes F 44 Land O' Lakes Master   8:50
3 29 1:59:07 Melanie Rowton F 31 Dunedin 30-34 1 9:06
4 31 1:59:38 Kristie Concepcion F 33 Tampa 30-34 2 9:08
5 34 2:00:26 Linda Miller F 37 Tampa 35-39 1 9:12
6 36 2:00:46 Sonya Houseman F 41 West Palm Beach 40-44 1 9:13
7 38 2:01:13 Lisa Plescia F 43 St. Petersburg 40-44 2 9:15
8 44 2:04:03 Cassandra Howard F 30   30-34 3 9:28
9 45 2:04:10 Leslie Ginocaltro F 42 Lake Worth 40-44 3 9:29
10 46 2:04:19 Sharon Keane F 30 Tampa 30-34 4 9:29
11 48 2:05:31 Inga Martinez F 42 Seminole 40-44 4 9:35
12 49 2:06:22 Wendy Goss F 43 St. Petersburg 40-44 5 9:39
13 50 2:06:36 Denise Joiner F 36 St. Petersburg 35-39 2 9:40
14 51 2:07:21 Melanie Cordier F 30 Seminole 30-34 5 9:43
15 54 2:08:29 Jennifer Nanney F 39 Winter Haven 35-39 3 9:48
16 56 2:09:43 Allison Hamilton F 38 Plantation 35-39 4 9:54
17 60 2:10:47 Samantha Bryant F 32 Tampa 30-34 6 9:59
18 65 2:11:59 Gloria Markese F 34 Tampa 30-34 7 10:05
19 74 2:15:42 Carey Smith F 40 Tampa 40-44 6 10:22
20 75 2:17:59 Ashley Mustard F 24 Palm Harbor 20-24 1 10:32
21 76 2:18:03 Becky Reinecke F 43 Land O' Lakes 40-44 7 10:32
22 79 2:19:24 Celeste Perrino F 23 Palm Harbor 20-24 2 10:38
23 81 2:21:22 Magda Elkabani F 31 Tampa 30-34 8 10:47
24 84 2:23:07 Mary Kenary F 44 Naples 40-44 8 10:55
25 85 2:23:38 Brigid Baier F 25 St. Petersburg 25-29 1 10:58
26 87 2:24:32 Cornelia Russig F 31 Orlando 30-34 9 11:02
27 88 2:25:35 Cristi Eslinger F 38 Sarasota 35-39 5 11:07
28 93 2:28:37 Trista Lewis F 24 Apollo Beach 20-24 3 11:21
29 95 2:29:06 Jennifer Krause F 38 Palm Harbor 35-39 6 11:23
30 96 2:31:06 Mary Ann Renfrow F 43 Tierra Verde 40-44 9 11:32
31 102 2:34:17 Donna Hanes F 37 Tampa 35-39 7 11:47
32 103 2:34:53 Michelle Sadler F 30 Winter Haven 30-34 10 11:49
33 104 2:35:00 Blair LaHaye F 28 Indian Shores 25-29 2 11:50
34 106 2:35:27 Ashley Hulme F 37 Lutz 35-39 8 11:52
35 108 2:36:05 Dawn Lindner F 40 Punta Gorda 40-44 10 11:55
36 110 2:37:37 Denise Wagner F 40 St. Petersburg 40-44 11 12:02
37 112 2:38:34 Debbie Linden F 40 Tampa 40-44 12 12:06
38 115 2:40:42 Mindy Smith F 42 Tampa 40-44 13 12:16
39 117 2:43:00 Theresa Russo F 28 Orlando 25-29 3 12:27
40 118 2:45:55 Ilene Fortin F 32 Tampa 30-34 11 12:40
41 119 2:45:56 Stefanie Cutler F 35 Orlando 35-39 9 12:40
42 120 2:49:37 Cathi Hodge F 33 Gainesville 30-34 12 12:57
43 121 2:50:00 Connie Berry F 36 Dade City 35-39 10 12:59
44 123 2:58:16 Nancy Petschl F 38 Temple Terrace 35-39 11 13:36

Back to Top

5K Overall Results

Overall Time Runner's Name Sex Age City Age Group AG Place Pace OA Gender
1 0:18:28 Hank Campbell M 24 St. Petersburg Overall   5:57 1
2 0:18:48 Rob King M 34 Lithia 30-34 1 6:04 2
3 0:19:53 Kolby Vaughn M 20 Tampa 20-24 1 6:25 3
4 0:20:06 Grant Hall M 37 Tampa 35-39 1 6:29 4
5 0:20:51 Garry Robertson M 41 Edinburgh, UK Master   6:44 5
6 0:21:02 Dan Bergeson M 38 Valrico 35-39 2 6:47 6
7 0:22:13 Murray McDonough M 41 Tampa 40-44 1 7:10 7
8 0:23:17 Stephen Middleton M 37 Lithia 35-39 3 7:31 8
9 0:23:19 Jeanne Lesniak F 30 London, England Overall   7:31 1
10 0:23:52 Shawn Dietrich M 44 Clearwater 40-44 2 7:42 9
11 0:24:44 Shawn Bergquist M 36 Cedar Rapids, IA 35-39 4 7:59 10
12 0:25:03 Jason Maitland M 48 Calgary, , Canada 45-49 1 8:05 11
13 0:25:28 Jessica Forrester F 16 Brandon 15-19 1 8:13 2
14 0:25:37 Carl Moak M 46 Apollo Beach 45-49 2 8:16 12
15 0:25:47 Michael Snell M 48 Lakeland 45-49 3 8:19 13
16 0:25:57 Keith Remington M 32 Brandon 30-34 2 8:22 14
17 0:26:15 Marcy Phipps F 32 St. Petersburg 30-34 1 8:28 3
18 0:26:20 Mark Albrighton M 31 Wesley Chapel 30-34 3 8:30 15
19 0:26:53 Trevor Hadley M 22 Durango, CO 20-24 2 8:40 16
20 0:26:59 Art Duffy M 44 Ocoee 40-44 3 8:42 17
21 0:27:59 Stephanie DeMarco F 39 Tampa 35-39 1 9:02 4
22 0:28:12 Stephen Meyer Jr M 24 Tampa 20-24 3 9:06 18
23 0:28:12 Teresa Duce F 44 Apollo Beach Master   9:06 5
24 0:28:19 Melissa Schreiber F 23 Tampa 20-24 1 9:08 6
25 0:28:22 Susan Hyatt F 36 Edinburgh, UK 35-39 2 9:09 7
26 0:28:33 Christopher Smith M 40 Milwaukee, WI 40-44 4 9:13 19
27 0:28:36 Jenna Lavina F 24 Tampa 20-24 2 9:14 8
28 0:28:40 Johnnathan Johnson M 43 St. Petersburg 40-44 5 9:15 20
29 0:28:41 Mary Pulaski F 52 Tampa 50-54 1 9:15 9
30 0:28:43 Paul Callahan M 43 Tampa 40-44 6 9:16 21
31 0:28:59 Mike Callahan M 51 Tampa 50-54 1 9:21 22
32 0:29:15 Eric Olson M 37 Bradenton 35-39 5 9:26 23
33 0:29:33 Cliff Lamers M 48 Odessa 45-49 4 9:32 24
34 0:29:34 Caron Armatas F 36   35-39 3 9:32 10
35 0:29:45 Lawrence Battiste M 25 Tampa 25-29 1 9:36 25
36 0:30:15 Jackie Barry F 39 Tampa 35-39 4 9:45 11
37 0:30:19 Jill Thompson F 34 Parrish 30-34 2 9:47 12
38 0:30:29 Jonathan Thompson M 40 Tampa 40-44 7 9:50 26
39 0:30:38 Justine Massey F 30 Tampa 30-34 3 9:53 13
40 0:30:42 Christina Panko F 23 Naples 20-24 3 9:54 14
41 0:30:44 Rhonda Nelson F 30 Tampa 30-34 4 9:55 15
42 0:30:45 Adam Arnold M 31 Riverview 30-34 4 9:55 27
43 0:30:48 Eric Ogden M 33 St. Petersburg 30-34 5 9:56 28
44 0:31:01 Leah Forero F 30 Tampa 30-34 5 10:00 16
45 0:31:14 Ray Kauffman M 58   55-59 1 10:05 29
46 0:31:15 Andrea Schad F 37 Tampa 35-39 5 10:05 17
47 0:31:28 David Mauceri M 43 Lakeland 40-44 8 10:09 30
48 0:31:34 Sharon Bale F 42 Sarasota 40-44 1 10:11 18
49 0:31:36 Sunny L'Heureux F 43 St. Petersburg 40-44 2 10:12 19
50 0:31:39 Nickey Ezell F 30 St. Petersburg 30-34 6 10:13 20
51 0:31:41 Tammy Priest F 41 Riverview 40-44 3 10:13 21
52 0:31:42 Melissa Delaney F 25 Plant City 25-29 1 10:14 22
53 0:31:45 Lori A. Mihalick F 39 Lake Mary 35-39 6 10:15 23
54 0:31:48 Matt Cagle M 36 Wesley Chapel 35-39 6 10:15 31
55 0:31:52 Jim Ullery M 58 Palm Harbor 55-59 2 10:17 32
56 0:31:56 John Landsberger M 59 Brandon 55-59 3 10:18 33
57 0:32:07 Janel Tackney F 27 Tampa 25-29 2 10:22 24
58 0:32:09 Patricia Reina F 49 Tampa 45-49 1 10:22 25
59 0:32:16 Brad Gallagher M 28 Lakeland 25-29 2 10:25 34
60 0:32:16 Adria Gallagher F 23 Lakeland 20-24 4 10:25 26
61 0:32:17 Pamela Megura F 32 Clearwater 30-34 7 10:25 27
62 0:32:19 Eve Goldberg F 41 Sarasota 40-44 4 10:25 28
63 0:32:20 Gayle Burrell F 45 Holiday 45-49 2 10:26 29
64 0:32:21 Joni Jarrett F 28 Plant City 25-29 3 10:26 30
65 0:32:48 Saundra Amrhein F 32 Tampa 30-34 8 10:35 31
66 0:32:54 Milly Figuereo F 24 Tampa 20-24 5 10:37 32
67 0:32:55 Sonia Gamache F 47 Riverview 45-49 3 10:37 33
68 0:32:59 Michael Hickerson M 29 St. Petersburg 25-29 3 10:38 35
69 0:33:09 Bette Harvey F 45 Lithia 45-49 4 10:42 34
70 0:33:21 Bonnie Maynard F 38 Lakewood Ranch 35-39 7 10:45 35
71 0:33:45 Pat Mital M 28 Tampa 25-29 4 10:53 36
72 0:34:18 Marla Anderson F 49 Sarasota 45-49 5 11:04 36
73 0:34:37 Angela Wysong F 36 St. Petersburg 35-39 8 11:10 37
74 0:34:40 Fritz Stephen M 40 Punta Gorda 40-44 9 11:11 37
75 0:35:10 Mindy Mathews F 23 Riverview 20-24 6 11:21 38
76 0:35:13 Barbara Bradley F 46 Largo 45-49 6 11:22 39
77 0:35:14 Connie Mayts F 35 Tampa 35-39 9 11:22 40
78 0:35:15 Susan Brookman F 42 Alva 40-44 5 11:22 41
79 0:35:23 Donald Beri M 43   40-44 10 11:25 38
80 0:35:25 Kerry Frechette F 31 Tampa 30-34 9 11:25 42
81 0:35:26 Heather Limerick F 41 Plant City 40-44 6 11:26 43
82 0:35:29 Cami White F 31 Tampa 30-34 10 11:27 44
83 0:35:32 Trisha Jackson F 43   40-44 7 11:28 45
84 0:35:33 Lena Lago F 24 Tampa 20-24 7 11:28 46
85 0:35:39 Anne Marie Boehm F 51 Valrico 50-54 2 11:30 47
86 0:36:10 Bob Gamache M 48 Riverview 45-49 5 11:40 39
87 0:36:17 Kelli Michael F 33 Brandon 30-34 11 11:42 48
88 0:36:18 Stacey Trump F 34 Canton, OH 30-34 12 11:43 49
89 0:36:18 Linda Hilliard F 43 St. Petersburg 40-44 8 11:43 50
91 0:36:35 Deb Hadlin F 47 Florence, SC 45-49 7 11:48 51
92 0:36:55 (unk) Matheson M 47   45-49 6 11:55 40
93 0:37:01 Jessica Rogers F 33 Lakeland 30-34 13 11:56 52
94 0:37:02 Tim Mann M 43 Tampa 40-44 11 11:57 41
95 0:37:04 Michael Morgen M 54 Largo 50-54 2 11:57 42
96 0:37:08 Keith Souders M 48 Tampa 45-49 7 11:59 43
97 0:37:13 Caryl Stephens F 44 Sarasota 40-44 9 12:00 53
99 0:37:49 Diane Bennett F 48 Tampa 45-49 8 12:12 54
100 0:37:59 Mandy Tilton F 28 Tampa 25-29 4 12:15 55
101 0:38:04 Gary Fairchild M 66 Lakeland 65-69 1 12:17 44
102 0:38:09 Amy Qualter F 40 Oldsmar 40-44 10 12:18 56
103 0:38:19 Bev Griffiths F 50 Riverview 50-54 3 12:22 57
104 0:38:26 Russell Moore M 30 Orlando 30-34 6 12:24 45
105 0:38:29 Jill Stalpes F 25 Lakewood Ranch 25-29 5 12:25 58
106 0:38:33 Donna Papaleo F 52 Sarasota 50-54 4 12:26 59
107 0:38:39 Marjorie Papaleo F 50 Punta Gorda 50-54 5 12:28 60
108 0:38:40 Maryjane Alencewicz F 42 Montverde 40-44 11 12:28 61
109 0:38:46 Ed Maron M 32 Lakeland 30-34 7 12:30 46
110 0:39:00 Andrew Mayts M 38 Tampa 35-39 7 12:35 47
111 0:39:18 Glenn Bell F 44 Brandon 40-44 12 12:41 62
112 0:39:23 Cindy Culler F 42 Clearwater 40-44 13 12:42 63
113 0:39:24 Patricia DeNunzio F 31 Clearwater 30-34 14 12:43 64
114 0:40:59 Kate Groom F 43 Safety Harbor 40-44 14 13:13 65
115 0:41:08 Sunitha Pillar F 31 Tampa 30-34 15 13:16 66
116 0:42:22 Ellie Gilbert F 45 Riverview 45-49 9 13:40 67
117 0:42:27 Mona Posinoff F 47 Riverview 45-49 10 13:42 68
118 0:42:31 Diane King F 54 Sun City Center 50-54 6 13:43 69
120 0:43:05 Susan Davis F 49 Palm Harbor 45-49 11 13:54 70
121 0:43:05 Frank De Melas M 52 Tampa 50-54 3 13:54 48
123 0:43:13 Susan Coates F 44 Clearwater 40-44 15 13:56 71
125 0:57:50 Andrew Adler M 39 Tampa 35-39 8 18:39 49
126 0:57:50 E. Johnson M 32 Bradenton 30-34 8 18:39 50

Back To Top

5K Age Group

Age Group AG Place Overall Time Runner's Name Sex Age City Pace
Overall   1 0:18:28 Hank Campbell M 24 St. Petersburg 5:57
Master   5 0:20:51 Garry Robertson M 41 Edinburgh, UK 6:44
20-24 1 3 0:19:53 Kolby Vaughn M 20 Tampa 6:25
20-24 2 19 0:26:53 Trevor Hadley M 22 Durango, CO 8:40
20-24 3 22 0:28:12 Stephen Meyer Jr M 24 Tampa 9:06
25-29 1 35 0:29:45 Lawrence Battiste M 25 Tampa 9:36
25-29 2 59 0:32:16 Brad Gallagher M 28 Lakeland 10:25
25-29 3 68 0:32:59 Michael Hickerson M 29 St. Petersburg 10:38
25-29 4 71 0:33:45 Pat Mital M 28 Tampa 10:53
30-34 1 2 0:18:48 Rob King M 34 Lithia 6:04
30-34 2 16 0:25:57 Keith Remington M 32 Brandon 8:22
30-34 3 18 0:26:20 Mark Albrighton M 31 Wesley Chapel 8:30
30-34 4 42 0:30:45 Adam Arnold M 31 Riverview 9:55
30-34 5 43 0:30:48 Eric Ogden M 33 St. Petersburg 9:56
30-34 6 104 0:38:26 Russell Moore M 30 Orlando 12:24
30-34 7 109 0:38:46 Ed Maron M 32 Lakeland 12:30
30-34 8 126 0:57:50 E. Johnson M 32 Bradenton 18:39
35-39 1 4 0:20:06 Grant Hall M 37 Tampa 6:29
35-39 2 6 0:21:02 Dan Bergeson M 38 Valrico 6:47
35-39 3 8 0:23:17 Stephen Middleton M 37 Lithia 7:31
35-39 4 11 0:24:44 Shawn Bergquist M 36 Cedar Rapids, IA 7:59
35-39 5 32 0:29:15 Eric Olson M 37 Bradenton 9:26
35-39 6 54 0:31:48 Matt Cagle M 36 Wesley Chapel 10:15
35-39 7 110 0:39:00 Andrew Mayts M 38 Tampa 12:35
35-39 8 125 0:57:50 Andrew Adler M 39 Tampa 18:39
40-44 1 7 0:22:13 Murray McDonough M 41 Tampa 7:10
40-44 2 10 0:23:52 Shawn Dietrich M 44 Clearwater 7:42
40-44 3 20 0:26:59 Art Duffy M 44 Ocoee 8:42
40-44 4 26 0:28:33 Christopher Smith M 40 Milwaukee, WI 9:13
40-44 5 28 0:28:40 Johnnathan Johnson M 43 St. Petersburg 9:15
40-44 6 30 0:28:43 Paul Callahan M 43 Tampa 9:16
40-44 7 38 0:30:29 Jonathan Thompson M 40 Tampa 9:50
40-44 8 47 0:31:28 David Mauceri M 43 Lakeland 10:09
40-44 9 74 0:34:40 Fritz Stephen M 40 Punta Gorda 11:11
40-44 10 79 0:35:23 Donald Beri M 43   11:25
40-44 11 94 0:37:02 Tim Mann M 43 Tampa 11:57
45-49 1 12 0:25:03 Jason Maitland M 48 Calgary, , Canada 8:05
45-49 2 14 0:25:37 Carl Moak M 46 Apollo Beach 8:16
45-49 3 15 0:25:47 Michael Snell M 48 Lakeland 8:19
45-49 4 33 0:29:33 Cliff Lamers M 48 Odessa 9:32
45-49 5 86 0:36:10 Bob Gamache M 48 Riverview 11:40
45-49 6 92 0:36:55 (unk) Matheson M 47   11:55
45-49 7 96 0:37:08 Keith Souders M 48 Tampa 11:59
50-54 1 31 0:28:59 Mike Callahan M 51 Tampa 9:21
50-54 2 95 0:37:04 Michael Morgen M 54 Largo 11:57
50-54 3 121 0:43:05 Frank De Melas M 52 Tampa 13:54
55-59 1 45 0:31:14 Ray Kauffman M 58   10:05
55-59 2 55 0:31:52 Jim Ullery M 58 Palm Harbor 10:17
55-59 3 56 0:31:56 John Landsberger M 59 Brandon 10:18
65-69 1 101 0:38:04 Gary Fairchild M 66 Lakeland 12:17
Overall   9 0:23:19 Jeanne Lesniak F 30 London, England 7:31
Master   23 0:28:12 Teresa Duce F 44 Apollo Beach 9:06
15-19 1 13 0:25:28 Jessica Forrester F 16 Brandon 8:13
20-24 1 24 0:28:19 Melissa Schreiber F 23 Tampa 9:08
20-24 2 27 0:28:36 Jenna Lavina F 24 Tampa 9:14
20-24 3 40 0:30:42 Christina Panko F 23 Naples 9:54
20-24 4 60 0:32:16 Adria Gallagher F 23 Lakeland 10:25
20-24 5 66 0:32:54 Milly Figuereo F 24 Tampa 10:37
20-24 6 75 0:35:10 Mindy Mathews F 23 Riverview 11:21
20-24 7 84 0:35:33 Lena Lago F 24 Tampa 11:28
25-29 1 52 0:31:42 Melissa Delaney F 25 Plant City 10:14
25-29 2 57 0:32:07 Janel Tackney F 27 Tampa 10:22
25-29 3 64 0:32:21 Joni Jarrett F 28 Plant City 10:26
25-29 4 100 0:37:59 Mandy Tilton F 28 Tampa 12:15
25-29 5 105 0:38:29 Jill Stalpes F 25 Lakewood Ranch 12:25
30-34 1 17 0:26:15 Marcy Phipps F 32 St. Petersburg 8:28
30-34 2 37 0:30:19 Jill Thompson F 34 Parrish 9:47
30-34 3 39 0:30:38 Justine Massey F 30 Tampa 9:53
30-34 4 41 0:30:44 Rhonda Nelson F 30 Tampa 9:55
30-34 5 44 0:31:01 Leah Forero F 30 Tampa 10:00
30-34 6 50 0:31:39 Nickey Ezell F 30 St. Petersburg 10:13
30-34 7 61 0:32:17 Pamela Megura F 32 Clearwater 10:25
30-34 8 65 0:32:48 Saundra Amrhein F 32 Tampa 10:35
30-34 9 80 0:35:25 Kerry Frechette F 31 Tampa 11:25
30-34 10 82 0:35:29 Cami White F 31 Tampa 11:27
30-34 11 87 0:36:17 Kelli Michael F 33 Brandon 11:42
30-34 12 88 0:36:18 Stacey Trump F 34 Canton, OH 11:43
30-34 13 93 0:37:01 Jessica Rogers F 33 Lakeland 11:56
30-34 14 113 0:39:24 Patricia DeNunzio F 31 Clearwater 12:43
30-34 15 115 0:41:08 Sunitha Pillar F 31 Tampa 13:16
35-39 1 21 0:27:59 Stephanie DeMarco F 39 Tampa 9:02
35-39 2 25 0:28:22 Susan Hyatt F 36 Edinburgh, UK 9:09
35-39 3 34 0:29:34 Caron Armatas F 36   9:32
35-39 4 36 0:30:15 Jackie Barry F 39 Tampa 9:45
35-39 5 46 0:31:15 Andrea Schad F 37 Tampa 10:05
35-39 6 53 0:31:45 Lori A. Mihalick F 39 Lake Mary 10:15
35-39 7 70 0:33:21 Bonnie Maynard F 38 Lakewood Ranch 10:45
35-39 8 73 0:34:37 Angela Wysong F 36 St. Petersburg 11:10
35-39 9 77 0:35:14 Connie Mayts F 35 Tampa 11:22
40-44 1 48 0:31:34 Sharon Bale F 42 Sarasota 10:11
40-44 2 49 0:31:36 Sunny L'Heureux F 43 St. Petersburg 10:12
40-44 3 51 0:31:41 Tammy Priest F 41 Riverview 10:13
40-44 4 62 0:32:19 Eve Goldberg F 41 Sarasota 10:25
40-44 5 78 0:35:15 Susan Brookman F 42 Alva 11:22
40-44 6 81 0:35:26 Heather Limerick F 41 Plant City 11:26
40-44 7 83 0:35:32 Trisha Jackson F 43   11:28
40-44 8 89 0:36:18 Linda Hilliard F 43 St. Petersburg 11:43
40-44 9 97 0:37:13 Caryl Stephens F 44 Sarasota 12:00
40-44 10 102 0:38:09 Amy Qualter F 40 Oldsmar 12:18
40-44 11 108 0:38:40 Maryjane Alencewicz F 42 Montverde 12:28
40-44 12 111 0:39:18 Glenn Bell F 44 Brandon 12:41
40-44 13 112 0:39:23 Cindy Culler F 42 Clearwater 12:42
40-44 14 114 0:40:59 Kate Groom F 43 Safety Harbor 13:13
40-44 15 123 0:43:13 Susan Coates F 44 Clearwater 13:56
45-49 1 58 0:32:09 Patricia Reina F 49 Tampa 10:22
45-49 2 63 0:32:20 Gayle Burrell F 45 Holiday 10:26
45-49 3 67 0:32:55 Sonia Gamache F 47 Riverview 10:37
45-49 4 69 0:33:09 Bette Harvey F 45 Lithia 10:42
45-49 5 72 0:34:18 Marla Anderson F 49 Sarasota 11:04
45-49 6 76 0:35:13 Barbara Bradley F 46 Largo 11:22
45-49 7 91 0:36:35 Deb Hadlin F 47 Florence, SC 11:48
45-49 8 99 0:37:49 Diane Bennett F 48 Tampa 12:12
45-49 9 116 0:42:22 Ellie Gilbert F 45 Riverview 13:40
45-49 10 117 0:42:27 Mona Posinoff F 47 Riverview 13:42
45-49 11 120 0:43:05 Susan Davis F 49 Palm Harbor 13:54
50-54 1 29 0:28:41 Mary Pulaski F 52 Tampa 9:15
50-54 2 85 0:35:39 Anne Marie Boehm F 51 Valrico 11:30
50-54 3 103 0:38:19 Bev Griffiths F 50 Riverview 12:22
50-54 4 106 0:38:33 Donna Papaleo F 52 Sarasota 12:26
50-54 5 107 0:38:39 Marjorie Papaleo F 50 Punta Gorda 12:28
50-54 6 118 0:42:31 Diane King F 54 Sun City Center 13:43

Back To Top

5K Male

OA Male Overall Time Runner's Name Sex Age City Age Group AG Place Pace
1 1 0:18:28 Hank Campbell M 24 St. Petersburg Overall   5:57
2 2 0:18:48 Rob King M 34 Lithia 30-34 1 6:04
3 3 0:19:53 Kolby Vaughn M 20 Tampa 20-24 1 6:25
4 4 0:20:06 Grant Hall M 37 Tampa 35-39 1 6:29
5 5 0:20:51 Garry Robertson M 41 Edinburgh, UK Master   6:44
6 6 0:21:02 Dan Bergeson M 38 Valrico 35-39 2 6:47
7 7 0:22:13 Murray McDonough M 41 Tampa 40-44 1 7:10
8 8 0:23:17 Stephen Middleton M 37 Lithia 35-39 3 7:31
9 10 0:23:52 Shawn Dietrich M 44 Clearwater 40-44 2 7:42
10 11 0:24:44 Shawn Bergquist M 36 Cedar Rapids, IA 35-39 4 7:59
11 12 0:25:03 Jason Maitland M 48 Calgary, , Canada 45-49 1 8:05
12 14 0:25:37 Carl Moak M 46 Apollo Beach 45-49 2 8:16
13 15 0:25:47 Michael Snell M 48 Lakeland 45-49 3 8:19
14 16 0:25:57 Keith Remington M 32 Brandon 30-34 2 8:22
15 18 0:26:20 Mark Albrighton M 31 Wesley Chapel 30-34 3 8:30
16 19 0:26:53 Trevor Hadley M 22 Durango, CO 20-24 2 8:40
17 20 0:26:59 Art Duffy M 44 Ocoee 40-44 3 8:42
18 22 0:28:12 Stephen Meyer Jr M 24 Tampa 20-24 3 9:06
19 26 0:28:33 Christopher Smith M 40 Milwaukee, WI 40-44 4 9:13
20 28 0:28:40 Johnnathan Johnson M 43 St. Petersburg 40-44 5 9:15
21 30 0:28:43 Paul Callahan M 43 Tampa 40-44 6 9:16
22 31 0:28:59 Mike Callahan M 51 Tampa 50-54 1 9:21
23 32 0:29:15 Eric Olson M 37 Bradenton 35-39 5 9:26
24 33 0:29:33 Cliff Lamers M 48 Odessa 45-49 4 9:32
25 35 0:29:45 Lawrence Battiste M 25 Tampa 25-29 1 9:36
26 38 0:30:29 Jonathan Thompson M 40 Tampa 40-44 7 9:50
27 42 0:30:45 Adam Arnold M 31 Riverview 30-34 4 9:55
28 43 0:30:48 Eric Ogden M 33 St. Petersburg 30-34 5 9:56
29 45 0:31:14 Ray Kauffman M 58   55-59 1 10:05
30 47 0:31:28 David Mauceri M 43 Lakeland 40-44 8 10:09
31 54 0:31:48 Matt Cagle M 36 Wesley Chapel 35-39 6 10:15
32 55 0:31:52 Jim Ullery M 58 Palm Harbor 55-59 2 10:17
33 56 0:31:56 John Landsberger M 59 Brandon 55-59 3 10:18
34 59 0:32:16 Brad Gallagher M 28 Lakeland 25-29 2 10:25
35 68 0:32:59 Michael Hickerson M 29 St. Petersburg 25-29 3 10:38
36 71 0:33:45 Pat Mital M 28 Tampa 25-29 4 10:53
37 74 0:34:40 Fritz Stephen M 40 Punta Gorda 40-44 9 11:11
38 79 0:35:23 Donald Beri M 43   40-44 10 11:25
39 86 0:36:10 Bob Gamache M 48 Riverview 45-49 5 11:40
40 92 0:36:55 (unk) Matheson M 47   45-49 6 11:55
41 94 0:37:02 Tim Mann M 43 Tampa 40-44 11 11:57
42 95 0:37:04 Michael Morgen M 54 Largo 50-54 2 11:57
43 96 0:37:08 Keith Souders M 48 Tampa 45-49 7 11:59
44 101 0:38:04 Gary Fairchild M 66 Lakeland 65-69 1 12:17
45 104 0:38:26 Russell Moore M 30 Orlando 30-34 6 12:24
46 109 0:38:46 Ed Maron M 32 Lakeland 30-34 7 12:30
47 110 0:39:00 Andrew Mayts M 38 Tampa 35-39 7 12:35
48 121 0:43:05 Frank De Melas M 52 Tampa 50-54 3 13:54
49 125 0:57:50 Andrew Adler M 39 Tampa 35-39 8 18:39
50 126 0:57:50 E. Johnson M 32 Bradenton 30-34 8 18:39

Back To Top

5K Female

OA Female Overall Time Runner's Name Sex Age City Age Group AG Place Pace
1 9 0:23:19 Jeanne Lesniak F 30 London, England Overall   7:31
2 13 0:25:28 Jessica Forrester F 16 Brandon 15-19 1 8:13
3 17 0:26:15 Marcy Phipps F 32 St. Petersburg 30-34 1 8:28
4 21 0:27:59 Stephanie DeMarco F 39 Tampa 35-39 1 9:02
5 23 0:28:12 Teresa Duce F 44 Apollo Beach Master   9:06
6 24 0:28:19 Melissa Schreiber F 23 Tampa 20-24 1 9:08
7 25 0:28:22 Susan Hyatt F 36 Edinburgh, UK 35-39 2 9:09
8 27 0:28:36 Jenna Lavina F 24 Tampa 20-24 2 9:14
9 29 0:28:41 Mary Pulaski F 52 Tampa 50-54 1 9:15
10 34 0:29:34 Caron Armatas F 36   35-39 3 9:32
11 36 0:30:15 Jackie Barry F 39 Tampa 35-39 4 9:45
12 37 0:30:19 Jill Thompson F 34 Parrish 30-34 2 9:47
13 39 0:30:38 Justine Massey F 30 Tampa 30-34 3 9:53
14 40 0:30:42 Christina Panko F 23 Naples 20-24 3 9:54
15 41 0:30:44 Rhonda Nelson F 30 Tampa 30-34 4 9:55
16 44 0:31:01 Leah Forero F 30 Tampa 30-34 5 10:00
17 46 0:31:15 Andrea Schad F 37 Tampa 35-39 5 10:05
18 48 0:31:34 Sharon Bale F 42 Sarasota 40-44 1 10:11
19 49 0:31:36 Sunny L'Heureux F 43 St. Petersburg 40-44 2 10:12
20 50 0:31:39 Nickey Ezell F 30 St. Petersburg 30-34 6 10:13
21 51 0:31:41 Tammy Priest F 41 Riverview 40-44 3 10:13
22 52 0:31:42 Melissa Delaney F 25 Plant City 25-29 1 10:14
23 53 0:31:45 Lori A. Mihalick F 39 Lake Mary 35-39 6 10:15
24 57 0:32:07 Janel Tackney F 27 Tampa 25-29 2 10:22
25 58 0:32:09 Patricia Reina F 49 Tampa 45-49 1 10:22
26 60 0:32:16 Adria Gallagher F 23 Lakeland 20-24 4 10:25
27 61 0:32:17 Pamela Megura F 32 Clearwater 30-34 7 10:25
28 62 0:32:19 Eve Goldberg F 41 Sarasota 40-44 4 10:25
29 63 0:32:20 Gayle Burrell F 45 Holiday 45-49 2 10:26
30 64 0:32:21 Joni Jarrett F 28 Plant City 25-29 3 10:26
31 65 0:32:48 Saundra Amrhein F 32 Tampa 30-34 8 10:35
32 66 0:32:54 Milly Figuereo F 24 Tampa 20-24 5 10:37
33 67 0:32:55 Sonia Gamache F 47 Riverview 45-49 3 10:37
34 69 0:33:09 Bette Harvey F 45 Lithia 45-49 4 10:42
35 70 0:33:21 Bonnie Maynard F 38 Lakewood Ranch 35-39 7 10:45
36 72 0:34:18 Marla Anderson F 49 Sarasota 45-49 5 11:04
37 73 0:34:37 Angela Wysong F 36 St. Petersburg 35-39 8 11:10
38 75 0:35:10 Mindy Mathews F 23 Riverview 20-24 6 11:21
39 76 0:35:13 Barbara Bradley F 46 Largo 45-49 6 11:22
40 77 0:35:14 Connie Mayts F 35 Tampa 35-39 9 11:22
41 78 0:35:15 Susan Brookman F 42 Alva 40-44 5 11:22
42 80 0:35:25 Kerry Frechette F 31 Tampa 30-34 9 11:25
43 81 0:35:26 Heather Limerick F 41 Plant City 40-44 6 11:26
44 82 0:35:29 Cami White F 31 Tampa 30-34 10 11:27
45 83 0:35:32 Trisha Jackson F 43   40-44 7 11:28
46 84 0:35:33 Lena Lago F 24 Tampa 20-24 7 11:28
47 85 0:35:39 Anne Marie Boehm F 51 Valrico 50-54 2 11:30
48 87 0:36:17 Kelli Michael F 33 Brandon 30-34 11 11:42
49 88 0:36:18 Stacey Trump F 34 Canton, OH 30-34 12 11:43
50 89 0:36:18 Linda Hilliard F 43 St. Petersburg 40-44 8 11:43
51 91 0:36:35 Deb Hadlin F 47 Florence, SC 45-49 7 11:48
52 93 0:37:01 Jessica Rogers F 33 Lakeland 30-34 13 11:56
53 97 0:37:13 Caryl Stephens F 44 Sarasota 40-44 9 12:00
54 99 0:37:49 Diane Bennett F 48 Tampa 45-49 8 12:12
55 100 0:37:59 Mandy Tilton F 28 Tampa 25-29 4 12:15
56 102 0:38:09 Amy Qualter F 40 Oldsmar 40-44 10 12:18
57 103 0:38:19 Bev Griffiths F 50 Riverview 50-54 3 12:22
58 105 0:38:29 Jill Stalpes F 25 Lakewood Ranch 25-29 5 12:25
59 106 0:38:33 Donna Papaleo F 52 Sarasota 50-54 4 12:26
60 107 0:38:39 Marjorie Papaleo F 50 Punta Gorda 50-54 5 12:28
61 108 0:38:40 Maryjane Alencewicz F 42 Montverde 40-44 11 12:28
62 111 0:39:18 Glenn Bell F 44 Brandon 40-44 12 12:41
63 112 0:39:23 Cindy Culler F 42 Clearwater 40-44 13 12:42
64 113 0:39:24 Patricia DeNunzio F 31 Clearwater 30-34 14 12:43
65 114 0:40:59 Kate Groom F 43 Safety Harbor 40-44 14 13:13
66 115 0:41:08 Sunitha Pillar F 31 Tampa 30-34 15 13:16
67 116 0:42:22 Ellie Gilbert F 45 Riverview 45-49 9 13:40
68 117 0:42:27 Mona Posinoff F 47 Riverview 45-49 10 13:42
69 118 0:42:31 Diane King F 54 Sun City Center 50-54 6 13:43
70 120 0:43:05 Susan Davis F 49 Palm Harbor 45-49 11 13:54
71 123 0:43:13 Susan Coates F 44 Clearwater 40-44 15 13:56

Back To Top

spacer Image
spiral
Image
  home | details | location | awards | pictures | register | sponsors | results | contact |

Another fine race brought to you by www.TampaRaces.com