Contact Us
Results

Additional 2003 Results

July 18, 2003

August 22, 2003

June 20, 2003 Results

Overall
Age group

Male Finishers
Female Finishers

 

 

June 20, 2003 Results

OVERALL

Overall
Time
Runner Name
Sex
Age
City
Age Group
Place
1 19:54 Steve Mandel M 37 Tampa Overall  
2 20:10 Bruce Chapman M 19 Tampa 15-19 1
3 20:40 Justin Anderson M 20 Tampa 20-24 1
4 20:42 Owen Farcy M 20 Atlanta, GA 20-24 2
5 20:49 John Astrab M 19 Tarpon Springs 15-19 2
6 20:56 Chris Loth M 25 Wesley Chapel 25-29 1
7 21:29 Paul Chenoweth M 38 Seminole 35-39 1
8 21:49 James Russell M 34 Oldsmar 30-34 1
9 22:10 Daniel Githens M 16 Lakeland 15-19 3
10 22:10 Justin Santa Cruz M 17 Safety Harbor 15-19 4
11 22:17 Grant Hall M 36 Tampa 35-39 2
12 22:26 Adam Romanelli M 31 Tampa 30-34 2
13 22:40 Kevin Phillips M 30 Tampa 30-34 3
14 22:54 Adam Kremer M 21 Lakeland 20-24 3
15 22:58 Josh Stewart M 25 Gulfport 25-29 2
16 23:03 Stephen Jacobsen M 18 New Port Richey 15-19 5
17 23:03 Wesley Reynolds M 12 St. Petersburg 14-Under 1
18 23:07 Jeff Orchard M 25 Tampa 25-29 3
19 23:08 Patrick Sneed M 26 Palm Harbor 25-29 4
20 23:18 Lewis Bennett M 58 Largo Master  
21 23:29 Jonathan Wu M 15 Wesley Chapel 15-19 6
22 23:30 Will Plazewski M 35 San Antonio 35-39 3
23 23:35 John Armatas M 43 Tampa 40-44 1
24 23:36 Lauri Reynolds F 44 St. Petersburg Overall  
25 23:40 Rich McCrea M 49 Tampa 45-49 1
26 23:47 Neil White M 30 Tampa 30-34 4
27 23:51 Nicole Solana F 20 Temple Terrace 20-24 1
28 23:54 Joe Agruso M 25 Tampa 25-29 5
29 24:06 Jeff Anderson M 48 Tampa 45-49 2
30 24:09 Jeff Bridge M 26   25-29 6
31 24:09 Chris Jackson M 40 St. Petersburg 40-44 2
32 24:24 Melanie Rowton F 30 Tampa 30-34 1
33 24:33 Mark Codd M 43 Lakeland 40-44 3
34 24:39 Eric Rohrer M 41 Palm Harbor 40-44 4
35 24:44 Debby Farias F 36 Largo 35-39 1
36 24:46 Ralph Gifford M 47 Tampa 45-49 3
37 24:48 Karen Gately F 46 Largo Master  
38 25:16 William Lynch M 30 Largo 30-34 5
39 25:24 Leon Williamson M 45 Tampa 45-49 4
40 25:27 Jay Conroy M 25 Clearwater 25-29 7
41 25:35 Margo Benning F 43 Tampa 40-44 1
42 25:37 Sean Dasher M 31 Brandon 30-34 6
43 25:38 Carl Allison M 38 Pinellas Park 35-39 4
44 25:40 William Cobb M 50 St. Petersburg 50-54 1
45 25:45 Andrew Stoner M 25 Clearwater 25-29 8
46 25:57 Ted Embras M 45 Tampa 45-49 5
47 25:59 Ktanah O'Rourke F 27 Tampa 25-29 1
48 26:07 Frank Mullen M 49 Odessa 45-49 6
49 26:11 Pete Meyer M 38 Lakeland 35-39 5
50 26:20 John Canetta M 30 Tampa 30-34 7
51 26:23 Michael Fuller M     Unkn  
52 26:24 Drew Closs M 33 Orlando 30-34 8
53 26:25 Tony Alvarez Jr M 38 Valrico 35-39 6
54 26:26 Mary Pulaski F 51 Tampa 50-54 1
55 26:28 Chris Knight M 41 Tampa 40-44 5
56 26:28 Michael Harper M 31 Tampa 30-34 9
57 26:29 Jeremiah Boenisch M 31 Valrico 30-34 10
58 26:29 Paul Kralovanec M 33 Tampa 30-34 11
59 26:30 Robin Coleman F 39 Lutz 35-39 2
60 26:33 Rick Linthicum M 27 Clearwater 25-29 9
61 26:35 Terry Lynch M 45 St. Petersburg 45-49 7
62 26:38 Brandon Ullery M 28 St. Petersburg 25-29 10
63 26:39 Kenny Lutz M 28 Belle Glade 25-29 11
64 26:40 Dan Arnholz M 40 Land O' Lakes 40-44 6
65 26:48 Lee Quarries M 35 Tampa 35-39 7
66 26:51 Amy Montgomery F 18 Temple Terrace 15-19 1
67 27:12 Gary Waterfield M 38 Tampa 35-39 8
68 27:19 Amanda Joswig F 18 Largo 15-19 2
69 27:21 Allen Ahern M 44 Redington Shores 40-44 7
70 27:22 Jenny Sheridan F 21 Boca Raton 20-24 2
71 27:24 Esther Gay F 55 Pinellas Park 55-59 1
72 27:29 Randy Dunn M 33 St. Petersburg 30-34 12
73 27:29 Tyler Rorrer M 8 Tampa 14-Under 2
74 27:30 Don Houston M 16 Tampa 15-19 7
75 27:30 Steve Rorrer M 41 Tampa 40-44 8
76 27:31 Keith Remington M 31 Brandon 30-34 13
77 27:33 Keith Matthews M 38 Clearwater 35-39 9
78 27:36 Les Carroll M 52 Palm Harbor 50-54 2
79 27:42 John Geigle M 53 Largo 50-54 3
80 27:43 Julie Wong F 37 Wesley Chapel 35-39 3
81 27:44 Victoria Blake F 42 Tampa 40-44 2
82 27:48 Sherri Mikita-Olsen F 26 Tampa 25-29 2
83 27:51 Yvonne Rodgers F 61 Seminole 60-64 1
84 27:56 Neil Gholson M 43   40-44 9
85 28:00 Tim Griffiths M 57 Riverview 55-59 1
86 28:05 David Shiner M 31 St. Petersburg 30-34 14
87 28:08 Sharon Butler F 42   40-44 3
88 28:10 Ells Berkowitz M 45 Seminole 45-49 8
89 28:11 Sandy Jones F 34 Tampa 30-34 2
90 27:14 Carey Smith F 39 Tampa 35-39 4
91 28:20 John Evans M 33 Tampa 30-34 15
92 28:33 Tom Stewart M 48 Tampa 45-49 9
93 28:36 Kovas Palubinskas M 37 St. Petersburg 35-39 10
94 28:40 Keri Eisenbeis F 30 Tampa 30-34 3
95 28:44 Samantha Bryant F 32 Tampa 30-34 4
96 28:45 Caron Britt F 36 Tampa 35-39 5
97 28:57 Chris Anastasiou M 32 Temple Terrace 30-34 16
98 29:01 Andrea Barber F 21 Valrico 20-24 3
99 29:09 Alex Linthicum M 17 Clearwater 15-19 8
100 29:13 Murph Woehlk F 48 Tampa 45-49 1
101 29:15 Elaine Anthony F 47 Pinellas Park 45-49 2
102 29:17 Bridget Satinover F 24 Tampa 20-24 4
103 29:19 Jean Thibault F 26 Tampa 25-29 3
104 29:26 Steve Woods M 38 Oldsmar 35-39 11
105 29:28 Melissa Henry F 29 Tampa 25-29 4
106 29:32 Jill Kralovanec F 35 Tampa 35-39 6
107 29:33 Matthew Masters M 27 Tampa 25-29 12
108 29:37 Leah Forero F 29 Tampa 25-29 5
109 29:38 Shelley Hawkinson F 35 Tarpon Springs 35-39 7
110 29:39 Ilene Fortin F 32 Tampa 30-34 5
111 29:42 Steve Sauter M 43 St. Petersburg 40-44 10
112 29:43 Molly Sauter F 39 St. Petersburg 35-39 8
113 30:01 Chris Snook M 27 Tampa 25-29 13
114 30:06 Leslie Gerlach F 53 Belleair 50-54 2
115 30:08 Erica Stein F 29 Largo 25-29 6
116 30:10 Kim Hopkins F 36 Brandon 35-39 9
117 30:11 Laurie Saylor F 37 Brandon 35-39 10
118 30:20 Tom Perry M 40 Tampa 40-44 11
119 30:25 Tom Montgomery M 48 Temple Terrace 45-49 10
120 30:29 Allen Pritchett M 16 Oldsmar 15-19 9
121 30:31 Tom Nuccio M 40 New Port Richey 40-44 12
122 30:38 Rudy Pandis M 38 Odessa 35-39 12
123 30:52 Jerome Conarton M 35 Brandon 35-39 13
124 30:58 Karen Mischka F 38 Tampa 35-39 11
125 31:02 Dan Ward M 40 Tampa 40-44 13
126 31:03 Patricia Reina F 48 Tampa 45-49 3
127 31:04 Jorge Gadea M 35 Tampa 35-39 14
128 31:11 (No Name) N        
129 31:23 Phil Qualter M 36 Oldsmar 35-39 15
130 31:27 Emily Lynch F 43 St. Petersburg 40-44 4
131 31:32 Indira Houze F 43 Brandon 40-44 5
132 31:38 Cassandra Plazewski F 31 San Antonio 30-34 6
133 31:42 Rachel Carroll F 27 St. Petersburg 25-29 7
134 31:50 Mary Walker F     Unkn  
135 31:51 Sarah Prentiss F 24 Tampa 20-24 5
136 32:07 Jose A. Sanchez M 27 Tampa 25-29 14
137 32:09 Amanda Carter F 58 Plant City 55-59 2
138 32:17 Michael Gibson M 12 Winter Haven 14-Under 3
139 32:38 Dean Brown M 24 Tampa 20-24 4
140 32:41 Nancy Petschl F 38 Temple Terrace 35-39 12
141 32:42 Ed Thompson M 56 Palm Harbor 55-59 2
142 32:48 William Cameron M 46 Clearwater 45-49 11
143 33:01 Jen Johnson F 21   20-24 6
144 33:13 Sina DeCaria F 26 Tampa 25-29 8
146 33:48 Bill Wible M 61 Largo 60-64 1
147 33:55 Christine Arbasak F 44 St. Petersburg 40-44 6
148 33:57 Mindy Smith F 43 Tampa 40-44 7
149 34:02 Tim Jones M 33 Tampa 30-34 17
150 34:03 Michael Hickerson M 29 St. Petersburg 25-29 15
151 34:04 Randy Hassen M 32 Tampa 30-34 18
152 34:07 Daniel Zimmerman M 39 Tampa 35-39 16
153 34:38 Tim Arango M 42 Tampa 40-44 14
154 34:43 Barbara Bradley F 46 Largo 45-49 4
156 34:58 Bill Weber M 62 Hudson 60-64 2
157 35:06 Ellie Gilbert F 44 Riverview 40-44 8
158 35:40 Paul Weinstein M 32 Tampa 30-34 19
159 35:40 Lee Allison F 27 Pinellas Park 25-29 9
160 35:52 Joanna Cassidy F 27 Tampa 25-29 10
161 35:53 Marcia Horan F 52 St. Petersburg 50-54 3
162 36:01 Janet Strong F 45 St. Petersburg 45-49 5
163 36:18 Laurie Laurino F 40 Tierra Verde 40-44 9
164 36:26 Kathy Houston F 39 Tampa 35-39 13
165 36:32 Heather Childree F 28 Lakeland 25-29 11
166 36:32 Lee Childree M 32 Lakeland 30-34 20
167 36:35 Mandy Tilton F 27 Tampa 25-29 12
168 36:36 Madison Banville F 37   35-39 14
169 36:41 Debbie Karrels F 26 Dade City 25-29 13
170 36:50 Mona Posinoff F 47 Riverview 45-49 6
171 36:51 Rob Gibson M 42 Winter Haven 40-44 15
172 36:58 Anne Marie Boehm F 50 Tampa 50-54 4
173 37:54 Kevin Cook M 48 Seminole 45-49 12
174 38:06 (no card)          
175 38:37 Caroline Carvajal F 18 Safety Harbor 15-19 3
176 38:53 Myrna Starr F 40 Tampa 40-44 10
177 39:25 Mark Masters M 20 Sarasota 20-24 5
178 39:36 Alvin Wynn II M 11 St. Petersburg 14-Under 4
179 39:37 John Taylor M 60 St. Petersburg 60-64 3
180 40:31 David Fleet M 41   40-44 16
181 40:32 (no card)          
182 40:32 (no card)          
183 40:38 Jennie Cash F 45 Brandon 45-49 7
184 40:39 Danette Romero F 22 Tampa 20-24 7
185 41:05 (no card)          
186 41:05 Betty Koteles F 51 Tampa 50-54 5
187 41:13 Sandy Scaglione F 35 Tampa 35-39 15
188 41:13 Kim Highsmith F 28 Tampa 25-29 14
189 41:18 Lisa Kiebzak F 40 St. Pete Beach 40-44 11
190 41:19 Suzanne Paul F 29 Tampa 25-29 15
191 41:20 Jim Patton M 63 Seminole 60-64 4
192 41:21 Linda Schumacher F 54 Palm Harbor 50-54 6
193 41:42 Eva Bailey F 47 Wesley Chapel 45-49 8
194 41:43 Karen Gruenhagen F 44 Wesley Chapel 40-44 12
195 41:44 Tom Harkins M 49 Palm Harbor 45-49 13
196 41:44 Kathi Patton F 56 Seminole 55-59 3
197 41:49 Kelly Steele F     Unkn  
198 41:49 Anne McMillen-Jackson F 43 St. Petersburg 40-44 13
199 41:57 Lucy Polak F 36 Tampa 35-39 16
200 41:59 Jan Sheridan F 52 Palm Harbor 50-54 7
201 42:01 Anita Gerome F 41 Tampa 40-44 14
202 42:47 Linda Jacobsen F 47 New Port Richey 45-49 9
203 45:32 Laura Kramer F 36 Tampa 35-39 17
204 47:51 Laura Finney F 25 Tampa 25-29 16
205 49:23 Paul Gross M 48 Valrico 45-49 14

back to top

June 20, 2003
AGE GROUP

Age Group
Place
Time
Runner Name
Sex
Age
City
Overall
Overall   19:54 Steve Mandel M 37 Tampa 1
Master   23:18 Lewis Bennett M 58 Largo 20
14-Under 1 23:03 Wesley Reynolds M 12 St. Petersburg 17
14-Under 2 27:29 Tyler Rorrer M 8 Tampa 73
14-Under 3 32:17 Michael Gibson M 12 Winter Haven 138
14-Under 4 39:36 Alvin Wynn II M 11 St. Petersburg 178
15-19 1 20:10 Bruce Chapman M 19 Tampa 2
15-19 2 20:49 John Astrab M 19 Tarpon Springs 5
15-19 3 22:10 Daniel Githens M 16 Lakeland 9
15-19 4 22:10 Justin Santa Cruz M 17 Safety Harbor 10
15-19 5 23:03 Stephen Jacobsen M 18 New Port Richey 16
15-19 6 23:29 Jonathan Wu M 15 Wesley Chapel 21
15-19 7 27:30 Don Houston M 16 Tampa 74
15-19 8 29:09 Alex Linthicum M 17 Clearwater 99
15-19 9 30:29 Allen Pritchett M 16 Oldsmar 120
20-24 1 20:40 Justin Anderson M 20 Tampa 3
20-24 2 20:42 Owen Farcy M 20 Atlanta, GA 4
20-24 3 22:54 Adam Kremer M 21 Lakeland 14
20-24 4 32:38 Dean Brown M 24 Tampa 139
20-24 5 39:25 Mark Masters M 20 Sarasota 177
25-29 1 20:56 Chris Loth M 25 Wesley Chapel 6
25-29 2 22:58 Josh Stewart M 25 Gulfport 15
25-29 3 23:07 Jeff Orchard M 25 Tampa 18
25-29 4 23:08 Patrick Sneed M 26 Palm Harbor 19
25-29 5 23:54 Joe Agruso M 25 Tampa 28
25-29 6 24:09 Jeff Bridge M 26   30
25-29 7 25:27 Jay Conroy M 25 Clearwater 40
25-29 8 25:45 Andrew Stoner M 25 Clearwater 45
25-29 9 26:33 Rick Linthicum M 27 Clearwater 60
25-29 10 26:38 Brandon Ullery M 28 St. Petersburg 62
25-29 11 26:39 Kenny Lutz M 28 Belle Glade 63
25-29 12 29:33 Matthew Masters M 27 Tampa 107
25-29 13 30:01 Chris Snook M 27 Tampa 113
25-29 14 32:07 Jose A. Sanchez M 27 Tampa 136
25-29 15 34:03 Michael Hickerson M 29 St. Petersburg 150
30-34 1 21:49 James Russell M 34 Oldsmar 8
30-34 2 22:26 Adam Romanelli M 31 Tampa 12
30-34 3 22:40 Kevin Phillips M 30 Tampa 13
30-34 4 23:47 Neil White M 30 Tampa 26
30-34 5 25:16 William Lynch M 30 Largo 38
30-34 6 25:37 Sean Dasher M 31 Brandon 42
30-34 7 26:20 John Canetta M 30 Tampa 50
30-34 8 26:24 Drew Closs M 33 Orlando 52
30-34 9 26:28 Michael Harper M 31 Tampa 56
30-34 10 26:29 Jeremiah Boenisch M 31 Valrico 57
30-34 11 26:29 Paul Kralovanec M 33 Tampa 58
30-34 12 27:29 Randy Dunn M 33 St. Petersburg 72
30-34 13 27:31 Keith Remington M 31 Brandon 76
30-34 14 28:05 David Shiner M 31 St. Petersburg 86
30-34 15 28:20 John Evans M 33 Tampa 91
30-34 16 28:57 Chris Anastasiou M 32 Temple Terrace 97
30-34 17 34:02 Tim Jones M 33 Tampa 149
30-34 18 34:04 Randy Hassen M 32 Tampa 151
30-34 19 35:40 Paul Weinstein M 32 Tampa 158
30-34 20 36:32 Lee Childree M 32 Lakeland 166
35-39 1 21:29 Paul Chenoweth M 38 Seminole 7
35-39 2 22:17 Grant Hall M 36 Tampa 11
35-39 3 23:30 Will Plazewski M 35 San Antonio 22
35-39 4 25:38 Carl Allison M 38 Pinellas Park 43
35-39 5 26:11 Pete Meyer M 38 Lakeland 49
35-39 6 26:25 Tony Alvarez Jr M 38 Valrico 53
35-39 7 26:48 Lee Quarries M 35 Tampa 65
35-39 8 27:12 Gary Waterfield M 38 Tampa 67
35-39 9 27:33 Keith Matthews M 38 Clearwater 77
35-39 10 28:36 Kovas Palubinskas M 37 St. Petersburg 93
35-39 11 29:26 Steve Woods M 38 Oldsmar 104
35-39 12 30:38 Rudy Pandis M 38 Odessa 122
35-39 13 30:52 Jerome Conarton M 35 Brandon 123
35-39 14 31:04 Jorge Gadea M 35 Tampa 127
35-39 15 31:23 Phil Qualter M 36 Oldsmar 129
35-39 16 34:07 Daniel Zimmerman M 39 Tampa 152
40-44 1 23:35 John Armatas M 43 Tampa 23
40-44 2 24:09 Chris Jackson M 40 St. Petersburg 31
40-44 3 24:33 Mark Codd M 43 Lakeland 33
40-44 4 24:39 Eric Rohrer M 41 Palm Harbor 34
40-44 5 26:28 Chris Knight M 41 Tampa 55
40-44 6 26:40 Dan Arnholz M 40 Land O' Lakes 64
40-44 7 27:21 Allen Ahern M 44 Redington Shores 69
40-44 8 27:30 Steve Rorrer M 41 Tampa 75
40-44 9 27:56 Neil Gholson M 43   84
40-44 10 29:42 Steve Sauter M 43 St. Petersburg 111
40-44 11 30:20 Tom Perry M 40 Tampa 118
40-44 12 30:31 Tom Nuccio M 40 New Port Richey 121
40-44 13 31:02 Dan Ward M 40 Tampa 125
40-44 14 34:38 Tim Arango M 42 Tampa 153
40-44 15 36:51 Rob Gibson M 42 Winter Haven 171
40-44 16 40:31 David Fleet M 41   180
45-49 1 23:40 Rich McCrea M 49 Tampa 25
45-49 2 24:06 Jeff Anderson M 48 Tampa 29
45-49 3 24:46 Ralph Gifford M 47 Tampa 36
45-49 4 25:24 Leon Williamson M 45 Tampa 39
45-49 5 25:57 Ted Embras M 45 Tampa 46
45-49 6 26:07 Frank Mullen M 49 Odessa 48
45-49 7 26:35 Terry Lynch M 45 St. Petersburg 61
45-49 8 28:10 Ells Berkowitz M 45 Seminole 88
45-49 9 28:33 Tom Stewart M 48 Tampa 92
45-49 10 30:25 Tom Montgomery M 48 Temple Terrace 119
45-49 11 32:48 William Cameron M 46 Clearwater 142
45-49 12 37:54 Kevin Cook M 48 Seminole 173
45-49 13 41:44 Tom Harkins M 49 Palm Harbor 195
45-49 14 49:23 Paul Gross M 48 Valrico 205
50-54 1 25:40 William Cobb M 50 St. Petersburg 44
50-54 2 27:36 Les Carroll M 52 Palm Harbor 78
50-54 3 27:42 John Geigle M 53 Largo 79
55-59 1 28:00 Tim Griffiths M 57 Riverview 85
55-59 2 32:42 Ed Thompson M 56 Palm Harbor 141
60-64 1 33:48 Bill Wible M 61 Largo 146
60-64 2 34:58 Bill Weber M 62 Hudson 156
60-64 3 39:37 John Taylor M 60 St. Petersburg 179
60-64 4 41:20 Jim Patton M 63 Seminole 191
Overall   23:36 Lauri Reynolds F 44 St. Petersburg 24
Master   24:48 Karen Gately F 46 Largo 37
15-19 1 26:51 Amy Montgomery F 18 Temple Terrace 66
15-19 2 27:19 Amanda Joswig F 18 Largo 68
15-19 3 38:37 Caroline Carvajal F 18 Safety Harbor 175
20-24 1 23:51 Nicole Solana F 20 Temple Terrace 27
20-24 2 27:22 Jenny Sheridan F 21 Boca Raton 70
20-24 3 29:01 Andrea Barber F 21 Valrico 98
20-24 4 29:17 Bridget Satinover F 24 Tampa 102
20-24 5 31:51 Sarah Prentiss F 24 Tampa 135
20-24 6 33:01 Jen Johnson F 21   143
20-24 7 40:39 Danette Romero F 22 Tampa 184
25-29 1 25:59 Ktanah O'Rourke F 27 Tampa 47
25-29 2 27:48 Sherri Mikita-Olsen F 26 Tampa 82
25-29 3 29:19 Jean Thibault F 26 Tampa 103
25-29 4 29:28 Melissa Henry F 29 Tampa 105
25-29 5 29:37 Leah Forero F 29 Tampa 108
25-29 6 30:08 Erica Stein F 29 Largo 115
25-29 7 31:42 Rachel Carroll F 27 St. Petersburg 133
25-29 8 33:13 Sina DeCaria F 26 Tampa 144
25-29 9 35:40 Lee Allison F 27 Pinellas Park 159
25-29 10 35:52 Joanna Cassidy F 27 Tampa 160
25-29 11 36:32 Heather Childree F 28 Lakeland 165
25-29 12 36:35 Mandy Tilton F 27 Tampa 167
25-29 13 36:41 Debbie Karrels F 26 Dade City 169
25-29 14 41:13 Kim Highsmith F 28 Tampa 188
25-29 15 41:19 Suzanne Paul F 29 Tampa 190
25-29 16 47:51 Laura Finney F 25 Tampa 204
30-34 1 24:24 Melanie Rowton F 30 Tampa 32
30-34 2 28:11 Sandy Jones F 34 Tampa 89
30-34 3 28:40 Keri Eisenbeis F 30 Tampa 94
30-34 4 28:44 Samantha Bryant F 32 Tampa 95
30-34 5 29:39 Ilene Fortin F 32 Tampa 110
30-34 6 31:38 Cassandra Plazewski F 31 San Antonio 132
35-39 1 24:44 Debby Farias F 36 Largo 35
35-39 2 26:30 Robin Coleman F 39 Lutz 59
35-39 3 27:43 Julie Wong F 37 Wesley Chapel 80
35-39 4 27:14 Carey Smith F 39 Tampa 90
35-39 5 28:45 Caron Britt F 36 Tampa 96
35-39 6 29:32 Jill Kralovanec F 35 Tampa 106
35-39 7 29:38 Shelley Hawkinson F 35 Tarpon Springs 109
35-39 8 29:43 Molly Sauter F 39 St. Petersburg 112
35-39 9 30:10 Kim Hopkins F 36 Brandon 116
35-39 10 30:11 Laurie Saylor F 37 Brandon 117
35-39 11 30:58 Karen Mischka F 38 Tampa 124
35-39 12 32:41 Nancy Petschl F 38 Temple Terrace 140
35-39 13 36:26 Kathy Houston F 39 Tampa 164
35-39 14 36:36 Madison Banville F 37   168
35-39 15 41:13 Sandy Scaglione F 35 Tampa 187
35-39 16 41:57 Lucy Polak F 36 Tampa 199
35-39 17 45:32 Laura Kramer F 36 Tampa 203
40-44 1 25:35 Margo Benning F 43 Tampa 41
40-44 2 27:44 Victoria Blake F 42 Tampa 81
40-44 3 28:08 Sharon Butler F 42   87
40-44 4 31:27 Emily Lynch F 43 St. Petersburg 130
40-44 5 31:32 Indira Houze F 43 Brandon 131
40-44 6 33:55 Christine Arbasak F 44 St. Petersburg 147
40-44 7 33:57 Mindy Smith F 43 Tampa 148
40-44 8 35:06 Ellie Gilbert F 44 Riverview 157
40-44 9 36:18 Laurie Laurino F 40 Tierra Verde 163
40-44 10 38:53 Myrna Starr F 40 Tampa 176
40-44 11 41:18 Lisa Kiebzak F 40 St. Pete Beach 189
40-44 12 41:43 Karen Gruenhagen F 44 Wesley Chapel 194
40-44 13 41:49 Anne McMillen-Jackson F 43 St. Petersburg 198
40-44 14 42:01 Anita Gerome F 41 Tampa 201
45-49 1 29:13 Murph Woehlk F 48 Tampa 100
45-49 2 29:15 Elaine Anthony F 47 Pinellas Park 101
45-49 3 31:03 Patricia Reina F 48 Tampa 126
45-49 4 34:43 Barbara Bradley F 46 Largo 154
45-49 5 36:01 Janet Strong F 45 St. Petersburg 162
45-49 6 36:50 Mona Posinoff F 47 Riverview 170
45-49 7 40:38 Jennie Cash F 45 Brandon 183
45-49 8 41:42 Eva Bailey F 47 Wesley Chapel 193
45-49 9 42:47 Linda Jacobsen F 47 New Port Richey 202
50-54 1 26:26 Mary Pulaski F 51 Tampa 54
50-54 2 30:06 Leslie Gerlach F 53 Belleair 114
50-54 3 35:53 Marcia Horan F 52 St. Petersburg 161
50-54 4 36:58 Anne Marie Boehm F 50 Tampa 172
50-54 5 41:05 Betty Koteles F 51 Tampa 186
50-54 6 41:21 Linda Schumacher F 54 Palm Harbor 192
50-54 7 41:59 Jan Sheridan F 52 Palm Harbor 200
55-59 1 27:24 Esther Gay F 55 Pinellas Park 71
55-59 2 32:09 Amanda Carter F 58 Plant City 137
55-59 3 41:44 Kathi Patton F 56 Seminole 196
60-64 1 27:51 Yvonne Rodgers F 61 Seminole 83

back to top

June 20, 2003

MALE FINISHERS

Male Place
Overall
Time
Runner Name
Sex
Age
City
Age Group
Age Group Place
1 1 19:54 Steve Mandel M 37 Tampa Overall  
2 2 20:10 Bruce Chapman M 19 Tampa 15-19 1
3 3 20:40 Justin Anderson M 20 Tampa 20-24 1
4 4 20:42 Owen Farcy M 20 Atlanta, GA 20-24 2
5 5 20:49 John Astrab M 19 Tarpon Springs 15-19 2
6 6 20:56 Chris Loth M 25 Wesley Chapel 25-29 1
7 7 21:29 Paul Chenoweth M 38 Seminole 35-39 1
8 8 21:49 James Russell M 34 Oldsmar 30-34 1
9 9 22:10 Daniel Githens M 16 Lakeland 15-19 3
10 10 22:10 Justin Santa Cruz M 17 Safety Harbor 15-19 4
11 11 22:17 Grant Hall M 36 Tampa 35-39 2
12 12 22:26 Adam Romanelli M 31 Tampa 30-34 2
13 13 22:40 Kevin Phillips M 30 Tampa 30-34 3
14 14 22:54 Adam Kremer M 21 Lakeland 20-24 3
15 15 22:58 Josh Stewart M 25 Gulfport 25-29 2
16 16 23:03 Stephen Jacobsen M 18 New Port Richey 15-19 5
17 17 23:03 Wesley Reynolds M 12 St. Petersburg 14-Under 1
18 18 23:07 Jeff Orchard M 25 Tampa 25-29 3
19 19 23:08 Patrick Sneed M 26 Palm Harbor 25-29 4
20 20 23:18 Lewis Bennett M 58 Largo Master  
21 21 23:29 Jonathan Wu M 15 Wesley Chapel 15-19 6
22 22 23:30 Will Plazewski M 35 San Antonio 35-39 3
23 23 23:35 John Armatas M 43 Tampa 40-44 1
24 25 23:40 Rich McCrea M 49 Tampa 45-49 1
25 26 23:47 Neil White M 30 Tampa 30-34 4
26 28 23:54 Joe Agruso M 25 Tampa 25-29 5
27 29 24:06 Jeff Anderson M 48 Tampa 45-49 2
28 30 24:09 Jeff Bridge M 26   25-29 6
29 31 24:09 Chris Jackson M 40 St. Petersburg 40-44 2
30 33 24:33 Mark Codd M 43 Lakeland 40-44 3
31 34 24:39 Eric Rohrer M 41 Palm Harbor 40-44 4
32 36 24:46 Ralph Gifford M 47 Tampa 45-49 3
33 38 25:16 William Lynch M 30 Largo 30-34 5
34 39 25:24 Leon Williamson M 45 Tampa 45-49 4
35 40 25:27 Jay Conroy M 25 Clearwater 25-29 7
36 42 25:37 Sean Dasher M 31 Brandon 30-34 6
37 43 25:38 Carl Allison M 38 Pinellas Park 35-39 4
38 44 25:40 William Cobb M 50 St. Petersburg 50-54 1
39 45 25:45 Andrew Stoner M 25 Clearwater 25-29 8
40 46 25:57 Ted Embras M 45 Tampa 45-49 5
41 48 26:07 Frank Mullen M 49 Odessa 45-49 6
42 49 26:11 Pete Meyer M 38 Lakeland 35-39 5
43 50 26:20 John Canetta M 30 Tampa 30-34 7
44 51 26:23 Michael Fuller M     Unkn  
45 52 26:24 Drew Closs M 33 Orlando 30-34 8
46 53 26:25 Tony Alvarez Jr M 38 Valrico 35-39 6
47 55 26:28 Chris Knight M 41 Tampa 40-44 5
48 56 26:28 Michael Harper M 31 Tampa 30-34 9
49 57 26:29 Jeremiah Boenisch M 31 Valrico 30-34 10
50 58 26:29 Paul Kralovanec M 33 Tampa 30-34 11
51 60 26:33 Rick Linthicum M 27 Clearwater 25-29 9
52 61 26:35 Terry Lynch M 45 St. Petersburg 45-49 7
53 62 26:38 Brandon Ullery M 28 St. Petersburg 25-29 10
54 63 26:39 Kenny Lutz M 28 Belle Glade 25-29 11
55 64 26:40 Dan Arnholz M 40 Land O' Lakes 40-44 6
56 65 26:48 Lee Quarries M 35 Tampa 35-39 7
57 67 27:12 Gary Waterfield M 38 Tampa 35-39 8
58 69 27:21 Allen Ahern M 44 Redington Shores 40-44 7
59 72 27:29 Randy Dunn M 33 St. Petersburg 30-34 12
60 73 27:29 Tyler Rorrer M 8 Tampa 14-Under 2
61 74 27:30 Don Houston M 16 Tampa 15-19 7
62 75 27:30 Steve Rorrer M 41 Tampa 40-44 8
63 76 27:31 Keith Remington M 31 Brandon 30-34 13
64 77 27:33 Keith Matthews M 38 Clearwater 35-39 9
65 78 27:36 Les Carroll M 52 Palm Harbor 50-54 2
66 79 27:42 John Geigle M 53 Largo 50-54 3
67 84 27:56 Neil Gholson M 43   40-44 9
68 85 28:00 Tim Griffiths M 57 Riverview 55-59 1
69 86 28:05 David Shiner M 31 St. Petersburg 30-34 14
70 88 28:10 Ells Berkowitz M 45 Seminole 45-49 8
71 91 28:20 John Evans M 33 Tampa 30-34 15
72 92 28:33 Tom Stewart M 48 Tampa 45-49 9
73 93 28:36 Kovas Palubinskas M 37 St. Petersburg 35-39 10
74 97 28:57 Chris Anastasiou M 32 Temple Terrace 30-34 16
75 99 29:09 Alex Linthicum M 17 Clearwater 15-19 8
76 104 29:26 Steve Woods M 38 Oldsmar 35-39 11
77 107 29:33 Matthew Masters M 27 Tampa 25-29 12
78 111 29:42 Steve Sauter M 43 St. Petersburg 40-44 10
79 113 30:01 Chris Snook M 27 Tampa 25-29 13
80 118 30:20 Tom Perry M 40 Tampa 40-44 11
81 119 30:25 Tom Montgomery M 48 Temple Terrace 45-49 10
82 120 30:29 Allen Pritchett M 16 Oldsmar 15-19 9
83 121 30:31 Tom Nuccio M 40 New Port Richey 40-44 12
84 122 30:38 Rudy Pandis M 38 Odessa 35-39 12
85 123 30:52 Jerome Conarton M 35 Brandon 35-39 13
86 125 31:02 Dan Ward M 40 Tampa 40-44 13
87 127 31:04 Jorge Gadea M 35 Tampa 35-39 14
88 129 31:23 Phil Qualter M 36 Oldsmar 35-39 15
89 136 32:07 Jose A. Sanchez M 27 Tampa 25-29 14
90 138 32:17 Michael Gibson M 12 Winter Haven 14-Under 3
91 139 32:38 Dean Brown M 24 Tampa 20-24 4
92 141 32:42 Ed Thompson M 56 Palm Harbor 55-59 2
93 142 32:48 William Cameron M 46 Clearwater 45-49 11
94 146 33:48 Bill Wible M 61 Largo 60-64 1
95 149 34:02 Tim Jones M 33 Tampa 30-34 17
96 150 34:03 Michael Hickerson M 29 St. Petersburg 25-29 15
97 151 34:04 Randy Hassen M 32 Tampa 30-34 18
98 152 34:07 Daniel Zimmerman M 39 Tampa 35-39 16
99 153 34:38 Tim Arango M 42 Tampa 40-44 14
100 156 34:58 Bill Weber M 62 Hudson 60-64 2
101 158 35:40 Paul Weinstein M 32 Tampa 30-34 19
102 166 36:32 Lee Childree M 32 Lakeland 30-34 20
103 171 36:51 Rob Gibson M 42 Winter Haven 40-44 15
104 173 37:54 Kevin Cook M 48 Seminole 45-49 12
105 177 39:25 Mark Masters M 20 Sarasota 20-24 5
106 178 39:36 Alvin Wynn II M 11 St. Petersburg 14-Under 4
107 179 39:37 John Taylor M 60 St. Petersburg 60-64 3
108 180 40:31 David Fleet M 41   40-44 16
109 191 41:20 Jim Patton M 63 Seminole 60-64 4
110 195 41:44 Tom Harkins M 49 Palm Harbor 45-49 13
111 205 49:23 Paul Gross M 48 Valrico 45-49 14

back to top

 

June 20, 2003

FEMALE FINISHERS

Female Place
Overall
Time
Runner Name
Sex
Age
City
Age Group
Age Group Place
1 24 23:36 Lauri Reynolds F 44 St. Petersburg Overall  
2 27 23:51 Nicole Solana F 20 Temple Terrace 20-24 1
3 32 24:24 Melanie Rowton F 30 Tampa 30-34 1
4 35 24:44 Debby Farias F 36 Largo 35-39 1
5 37 24:48 Karen Gately F 46 Largo Master  
6 41 25:35 Margo Benning F 43 Tampa 40-44 1
7 47 25:59 Ktanah O'Rourke F 27 Tampa 25-29 1
8 54 26:26 Mary Pulaski F 51 Tampa 50-54 1
9 59 26:30 Robin Coleman F 39 Lutz 35-39 2
10 66 26:51 Amy Montgomery F 18 Temple Terrace 15-19 1
11 68 27:19 Amanda Joswig F 18 Largo 15-19 2
12 70 27:22 Jenny Sheridan F 21 Boca Raton 20-24 2
13 71 27:24 Esther Gay F 55 Pinellas Park 55-59 1
14 80 27:43 Julie Wong F 37 Wesley Chapel 35-39 3
15 81 27:44 Victoria Blake F 42 Tampa 40-44 2
16 82 27:48 Sherri Mikita-Olsen F 26 Tampa 25-29 2
17 83 27:51 Yvonne Rodgers F 61 Seminole 60-64 1
18 87 28:08 Sharon Butler F 42   40-44 3
19 89 28:11 Sandy Jones F 34 Tampa 30-34 2
20 90 27:14 Carey Smith F 39 Tampa 35-39 4
21 94 28:40 Keri Eisenbeis F 30 Tampa 30-34 3
22 95 28:44 Samantha Bryant F 32 Tampa 30-34 4
23 96 28:45 Caron Britt F 36 Tampa 35-39 5
24 98 29:01 Andrea Barber F 21 Valrico 20-24 3
25 100 29:13 Murph Woehlk F 48 Tampa 45-49 1
26 101 29:15 Elaine Anthony F 47 Pinellas Park 45-49 2
27 102 29:17 Bridget Satinover F 24 Tampa 20-24 4
28 103 29:19 Jean Thibault F 26 Tampa 25-29 3
29 105 29:28 Melissa Henry F 29 Tampa 25-29 4
30 106 29:32 Jill Kralovanec F 35 Tampa 35-39 6
31 108 29:37 Leah Forero F 29 Tampa 25-29 5
32 109 29:38 Shelley Hawkinson F 35 Tarpon Springs 35-39 7
33 110 29:39 Ilene Fortin F 32 Tampa 30-34 5
34 112 29:43 Molly Sauter F 39 St. Petersburg 35-39 8
35 114 30:06 Leslie Gerlach F 53 Belleair 50-54 2
36 115 30:08 Erica Stein F 29 Largo 25-29 6
37 116 30:10 Kim Hopkins F 36 Brandon 35-39 9
38 117 30:11 Laurie Saylor F 37 Brandon 35-39 10
39 124 30:58 Karen Mischka F 38 Tampa 35-39 11
40 126 31:03 Patricia Reina F 48 Tampa 45-49 3
41 130 31:27 Emily Lynch F 43 St. Petersburg 40-44 4
42 131 31:32 Indira Houze F 43 Brandon 40-44 5
43 132 31:38 Cassandra Plazewski F 31 San Antonio 30-34 6
44 133 31:42 Rachel Carroll F 27 St. Petersburg 25-29 7
45 134 31:50 Mary Walker F     Unkn  
46 135 31:51 Sarah Prentiss F 24 Tampa 20-24 5
47 137 32:09 Amanda Carter F 58 Plant City 55-59 2
48 140 32:41 Nancy Petschl F 38 Temple Terrace 35-39 12
49 143 33:01 Jen Johnson F 21   20-24 6
50 144 33:13 Sina DeCaria F 26 Tampa 25-29 8
51 147 33:55 Christine Arbasak F 44 St. Petersburg 40-44 6
52 148 33:57 Mindy Smith F 43 Tampa 40-44 7
53 154 34:43 Barbara Bradley F 46 Largo 45-49 4
54 157 35:06 Ellie Gilbert F 44 Riverview 40-44 8
55 159 35:40 Lee Allison F 27 Pinellas Park 25-29 9
56 160 35:52 Joanna Cassidy F 27 Tampa 25-29 10
57 161 35:53 Marcia Horan F 52 St. Petersburg 50-54 3
58 162 36:01 Janet Strong F 45 St. Petersburg 45-49 5
59 163 36:18 Laurie Laurino F 40 Tierra Verde 40-44 9
60 164 36:26 Kathy Houston F 39 Tampa 35-39 13
61 165 36:32 Heather Childree F 28 Lakeland 25-29 11
62 167 36:35 Mandy Tilton F 27 Tampa 25-29 12
63 168 36:36 Madison Banville F 37   35-39 14
64 169 36:41 Debbie Karrels F 26 Dade City 25-29 13
65 170 36:50 Mona Posinoff F 47 Riverview 45-49 6
66 172 36:58 Anne Marie Boehm F 50 Tampa 50-54 4
67 175 38:37 Caroline Carvajal F 18 Safety Harbor 15-19 3
68 176 38:53 Myrna Starr F 40 Tampa 40-44 10
69 183 40:38 Jennie Cash F 45 Brandon 45-49 7
70 184 40:39 Danette Romero F 22 Tampa 20-24 7
71 186 41:05 Betty Koteles F 51 Tampa 50-54 5
72 187 41:13 Sandy Scaglione F 35 Tampa 35-39 15
73 188 41:13 Kim Highsmith F 28 Tampa 25-29 14
74 189 41:18 Lisa Kiebzak F 40 St. Pete Beach 40-44 11
75 190 41:19 Suzanne Paul F 29 Tampa 25-29 15
76 192 41:21 Linda Schumacher F 54 Palm Harbor 50-54 6
77 193 41:42 Eva Bailey F 47 Wesley Chapel 45-49 8
78 194 41:43 Karen Gruenhagen F 44 Wesley Chapel 40-44 12
79 196 41:44 Kathi Patton F 56 Seminole 55-59 3
80 197 41:49 Kelly Steele F     Unkn  
81 198 41:49 Anne McMillen-Jackson F 43 St. Petersburg 40-44 13
82 199 41:57 Lucy Polak F 36 Tampa 35-39 16
83 200 41:59 Jan Sheridan F 52 Palm Harbor 50-54 7
84 201 42:01 Anita Gerome F 41 Tampa 40-44 14
85 202 42:47 Linda Jacobsen F 47 New Port Richey 45-49 9
86 203 45:32 Laura Kramer F 36 Tampa 35-39 17
87 204 47:51 Laura Finney F 25 Tampa 25-29 16

back to top