As always, male and female finisher results are available several days after the races on www.coolrunning.com.
Contact Us
Results

June 2004 Results

May 2004

June 2004

Overall
Male Age Group

Female Age Group

2003 Results

June 20, 2003, July 18, 2003, August 22, 2003

 

 

 

June 2004 Overall Results

Overall Time Age Group Place Runner Name Sex Age City
1 0:18:32 Overall   Mike Walsh M 19 Bradenton
2 0:19:06 15-19 1 Jeff Masterson M 18 New Port Richey
3 0:20:59 15-19 2 Nick Ferrer M 18 New Port Richey
4 0:21:02 15-19 3 Chris Hough M 17 Tampa
5 0:21:06 35-39 1 Grant Hall M 37 Tampa
6 0:21:09 15-19 4 Matt Huston M 16 Lithia
7 0:21:13 Master   Paul Hough M 46 Tampa
8 0:21:22 30-34 1 David Meri M 33 Clearwater
9 0:22:12 15-19 5 Shawn Huston M 17 Lithia
10 0:22:26 15-19 6 Chris Palermo M 19 Clearwater
11 0:22:26 30-34 2 Russ Bennett M 30 Tampa
12 0:23:17 25-29 1 Eric Lenz M 26 Tampa
13 0:23:18 25-29 2 John Polo M 29 Port Richey
14 0:23:19 14-Under 1 Matt Altimari M 13 Tampa
15 0:23:21 45-49 1 Paul Salerni M 47 Douglaston, NY
16 0:23:24 40-44 1 Ruben Luna M 43 Largo
17 0:23:28 40-44 2 Bryan Reynolds M 43 St. Petersburg
18 0:23:31 15-19 7 Clark Hardaway M 17 Maitland
19 0:23:34 15-19 8 Daniel Githens M 17 Lakeland
20 0:23:43 30-34 3 Shane Asbury M 34 Tampa
21 0:23:50 14-Under 2 Brandon Hough M 14 Tampa
22 0:23:58 40-44 3 Brian Van Es M 42 Port Richey
23 0:24:01 14-Under 3 Dustin Chastain M 14 Dover
24 0:24:02 30-34 4 Craig Carter M 32 Tampa
25 0:24:11 Overall   Lauri Reynolds F 45 St. Petersburg
26 0:24:26 25-29 3 Brandon Ullery M 28 Plant City
27 0:24:30 35-39 2 Will Plazewski M 36 San Antonio
28 0:24:31 30-34 5 Kevin Phillips M 31 Tampa
29 0:24:36 30-34 6 Ken Page M 30 Lutz
30 0:24:44 15-19 9 John Yodzis M 19 Temple Terrace
31 0:24:50 40-44 4 Chris Jones M 40 St. Petersburg
32 0:24:53 25-29 4 Matt Kern M 28 Palm Harbor
33 0:24:55 25-29 1 Monica Reed F 28 St. Petersburg
34 0:24:57 45-49 2 Ralph Gifford M 48 Tampa
35 0:25:12 40-44 5 Jonny Simpkins M 41 Davenport
36 0:25:14 35-39 3 Dave Shively M 36 Tampa
37 0:25:17 Master   Renee Tillwick F 42 St. Petersburg
38 0:25:22 20-24 1 Val Lofton F 23 Port Richey
39 0:25:33 20-24 2 Barbara Carr F 21 Port Richey
40 0:25:42 14-Under 4 Didier Barjon M 12 Tampa
41 0:25:43 20-24 1 Paul Hernandez M 23 Indio, CA
42 0:25:54 15-19 10 Adam Hardaway M 15 Maitland
43 0:25:57 30-34 7 Robert Bohacek M 33 Tampa
44 0:26:01 55-59 1 Joe DelValle M 55 Lakeland
45 0:26:03 25-29 5 Ryan Brennan M 28 Tampa
46 0:26:17 45-49 3 Jonathan Dawe M 47 Tampa
47 0:26:21 45-49 4 Terry Lynch M 46 St. Petersburg
48 0:26:23 15-19 1 Danielle Florey F 15 New Port Richey
49 0:26:25 30-34 8 Paul Kralovanec M 34 Tampa
50 0:26:30 30-34 9 Jason Mies M 31 Tampa
51 0:26:31 30-34 1 Chandra Moore F 34 Bradenton
52 0:26:34 45-49 5 Ken Smith M 46 Valrico
53 0:26:39 45-49 6 Alex Ramirez M 46 Tampa
54 0:26:40 15-19 11 Brian Moores M 15 Valrico
55 0:26:43 35-39 4 Will Gray M 35 Tampa
56 0:26:54 25-29 6 Todd Aidman M 29 Tampa
57 0:26:56 15-19 12 Adam Plazewski M 16 San Antonio
58 0:26:59 15-19 2 Holly Van Sicklen F 16 Crystal River
59 0:27:06 35-39 5 Gerard Coronado M 38 Brandon
60 0:27:09 25-29 2 Suzanne O'Neal F 28 Clearwater
61 0:27:17 25-29 7 Danny Rhodes M 28 Brandon
62 0:27:21 35-39 6 Jon Sbar M 35 Tampa
63 0:27:25 30-34 10 Tony More M 34 St. Petersburg
64 0:27:27 50-54 1 Mary Pulaski F 52 Largo
65 0:27:29 45-49 7 Scott Clarkson M 45 Tampa
66 0:27:30 30-34 2 Marian Sbar F 33 Tampa
67 0:27:31 40-44 6 Kevin Lipscomb M 40 Bradenton
68 0:27:32 50-54 1 Larry Parker M 51 Sarasota
69 0:27:36 40-44 1 Jennifer Weston F 41 Tampa
70 0:27:39 50-54 2 Lynn Gray F 52 Tampa
71 0:27:41 40-44 2 Lisa Carter F 43 Lecanto
72 0:27:43 15-19 13 James Dunnigan M 15 Valrico
73 0:27:50 30-34 3 Marcy Phipps F 33 St. Petersburg
74 0:27:59 14-Under 5 Dane Giordano M 14 St. Petersburg
75 0:28:04 15-19 3 Nicole Berkey F 15 Holiday
76 0:28:21 25-29 3 Summer Wolfrath F 29 Tampa
77 0:28:24 40-44 7 George Cucchi M 40 Odessa
78 0:28:25 30-34 4 Mary Liro F 33 Tampa
79 0:28:28 55-59 2 Andrew Colee M 57 Valparaiso
80 0:28:32 14-Under 1 Stella Blake F 11 Tampa
82 0:28:34 35-39 7 David Fabian M 36 Tampa
83 0:28:35 35-39 1 Sabrina Fabian F 37 Tampa
84 0:28:40 30-34 5 Rachel Kessel F 31 Lutz
85 0:28:43 40-44 3 Carey Smith F 40 Tampa
86 0:28:51 40-44 4 Nita Ostermann F 41 Tampa
87 0:28:54 40-44 5 Amie Devero F 40 Tampa
89 0:29:04 30-34 6 Julie Valdez F 34 Clearwater
91 0:29:10 30-34 11 Greg Norris M 34 Bradenton
92 0:29:26 14-Under 2 Audrey Blake F 11 Tampa
93 0:29:30 40-44 6 Victoria Blake F 43 Tampa
94 0:29:40 45-49 1 Murph Woehlk F 49 Tampa
95 0:29:45 40-44 8 Doug VanDyke M 43 Parrish
96 0:29:51 30-34 7 Jennifer Anderson F 32 Largo
97 0:29:52 30-34 12 Todd Wills M 31 Tampa
98 0:29:55 35-39 2 Jeanne Leddy F 37 Dunedin
99 0:29:59 40-44 7 Sue Daniels F 41 Clearwater
100 0:30:06 40-44 9 Chris Kelly M 40 Palm Harbor
101 0:30:06 30-34 8 Cassandra Plazewski F 32 San Antonio
102 0:30:07 25-29 4 Jen Adkison F 26 Tampa
105 0:30:13 15-19 4 Cara Calafiore F 16 New Port Richey
106 0:30:14 55-59 3 Ray Kauffman M 59 Cape Canaveral
107 0:30:15 40-44 10 Brian Cowan M 43 St. Petersburg
108 0:30:17 35-39 8 Ric Baker M 36 Tampa
109 0:30:19 25-29 8 Tim Rametta M 25 Tampa
110 0:30:21 40-44 11 Robert McLean M 44 Tampa
111 0:30:29 35-39 3 Daniela Smyth F 38 Dunedin
112 0:30:30 15-19 14 Lloyd Galbraith M 16 Dunedin
113 0:30:32 55-59 1 Bonnie Theall F 59 Dunedin
114 0:30:32 30-34 13 Francis Lira M 33 St. Petersburg
115 0:30:36 40-44 12 Larry Hoke M 41 Tampa
116 0:30:37 25-29 5 Shannon Slavinski F 25 Tampa
117 0:30:40 25-29 6 Katie Einselen F 27 Tampa
118 0:30:41 40-44 8 Kim Huff F 43 St. Pete Beach
119 0:30:43 14-Under 6 Jon Moody M 14 Tampa
120 0:30:48 35-39 9 Frank Natoli M 39 Tampa
121 0:30:50 30-34 9 Jennifer Waterworth F 31 Tampa
122 0:30:57 35-39 10 Tom Johnson M 36 St. Petersburg
123 0:30:59 40-44 9 Mary McLaren F 40 Tampa
124 0:31:00 40-44 13 Dan Hardaway M 43 Maitland
125 0:31:04 25-29 9 Brian Rockwood M 28 Tampa
126 0:31:12 30-34 14 Clint Snedeker M 31 Clearwater
127 0:31:29 14-Under 7 Chad Garcia M 8 Tampa
128 0:31:30 20-24 3 Marta Oliveros F 24 Lutz
129 0:31:34 25-29 10 Brad Gallagher M 28 Lakeland
130 0:31:34 20-24 4 Adria Gallagher F 23 Lakeland
131 0:31:37 40-44 14 Michael Tyson M 41 Tampa
132 0:31:42 14-Under 8 Dennis Riccelli M 12 New Port Richey
133 0:31:43 30-34 15 James Bystrom M 32 Oldsmar
134 0:32:05 20-24 2 Jeff Serrano M 23 Tampa
135 0:32:09 25-29 7 Lena Lago F 25 Tampa
136 0:32:17 50-54 3 Diane Kovacsev F 52 Largo
137 0:32:25 40-44 15 Kevin O'Halloran M 40 Tampa
138 0:32:26 40-44 16 Brian Kennedy M 42 Gulfport
139 0:32:28 35-39 11 Dan Bode Jr M 37 St. Petersburg
140 0:32:29 14-Under 9 Frankie Hammonds M 14 Davenport
141 0:32:31 45-49 2 Sally Smith F 45 Largo
142 0:32:36 14-Under 10 Nick Van Sicklen M 14 Crystal River
143 0:32:36 50-54 4 Kathy Cordier F 51 Seminole
144 0:32:42 25-29 11 Tim Geary M 27  
145 0:32:43 25-29 8 Jean Thibault F 27 Tampa
146 0:32:44 25-29 12 Jason Hillman M 29 Bartow
147 0:32:46 30-34 16 Ed Collins M 31 Tampa
148 0:32:47 35-39 4 Rosario Putulin F 35 Tarpon Springs
149 0:32:47 25-29 9 Carrie Twiss F 28 Lakeland
150 0:32:48 30-34 10 Jodi Smyler F 30 Tampa
151 0:32:52 30-34 11 Wendy Moore F 34 Davenport
152 0:32:52 50-54 2 Pete Mooy M 53 St. Petersburg
153 0:32:54 50-54 5 Leslie Gerlach F 54 Largo
154 0:32:55 35-39 5 Nancy Petschl F 39 Temple Terrace
155 0:32:59 40-44 10 Mindy Smith F 44 Tampa
156 0:33:02 30-34 12 PJ Steele F 32 Tampa
157 0:33:03 45-49 8 Tom Stewart M 49 Tampa
159 0:33:07 45-49 9 Alan Snider M 45 Tampa
160 0:33:09 20-24 3 Sean Wilkins M 22 Tampa
161 0:33:10 30-34 13 Kim Lawler F 33 Tampa
162 0:33:13 50-54 3 Jim Cross M 50 Tampa
163 0:33:23 35-39 6 Tamara Brower F 36 Tampa
165 0:33:35 25-29 10 Veronica VanDyke F 29 Parrish
167 0:33:43 15-19 15 Cole Radloff M 17 Tampa
169 0:33:53 30-34 17 Paul Wisniewski M 34 Tampa
170 0:34:01 30-34 14 Justine Massey F 31 Tampa
171 0:34:03 30-34 15 Dana Mies F 32 Tampa
172 0:34:06 25-29 13 Jeff Davis M 27 Tampa
173 0:34:08 35-39 7 Merit Garcia F 35 Tampa
174 0:34:10 45-49 10 John Phillips M 49 Tampa
175 0:34:17 14-Under 3 Jessica Peck F 14 Holiday
176 0:34:25 35-39 8 Lynne Warren F 37 Dover
178 0:34:31 35-39 9 Bobbie Ciochetto F 35 Tampa
180 0:34:57 35-39 10 Susan Diaz F 38 Lutz
181 0:35:04 30-34 18 James Duran M 33 Tampa
183 0:35:11 25-29 14 Jason Tkach M 29 Tampa
184 0:35:19 40-44 17 E. J. Diaz M 41 Tampa
185 0:35:22 45-49 3 Lawanna Hurst F 45 Dunedin
186 0:35:25 50-54 4 Mark Simms M 52 Naples
188 0:35:27 50-54 5 Ken Johansen M 51 New Port Richey
189 0:35:35 45-49 11 Ric Hartman M 48 Dunedin
190 0:35:43 45-49 4 Diane Bennett F 49 Tampa
191 0:35:44 45-49 5 Mary Norman F 45 Winter Haven
192 0:35:45 20-24 5 Brianna Holmes F 22 Tampa
193 0:35:50 40-44 11 Emily Lynch F 44 St. Petersburg
194 0:35:53 20-24 4 Jason Callahan M 24 Riverview
195 0:36:08 35-39 11 Melissa Venable F 35 Tampa
196 0:36:11 40-44 12 Amy deSchweinitz F 42 Spring Hill
197 0:36:13 25-29 11 Felecia Simmons F 26 Pinellas Park
199 0:36:24 30-34 19 Paul Frizelle M 33 Tampa
200 0:36:27 30-34 16 Laura Stiteler F 32 Wesley Chapel
201 0:36:31 45-49 6 Jamie Culbreth F 46 Holmes Beach
202 0:36:32 35-39 12 Julie Watkinson F 36 Tampa
203 0:36:33 20-24 6 Ann Einselen F 24 Winter Park
205 0:36:47 15-19 5 Lori Carter F 15 Lecanto
206 0:36:58 30-34 17 Jessica Rogers F 33 Lakeland
207 0:37:27 45-49 7 Mona Posinoff F 48 Riverview
209 0:37:29 35-39 13 Rahni Nuccio F 39 New Port Richey
211 0:37:30 40-44 18 Tom Nuccio M 41 New Port Richey
212 0:37:31 20-24 7 Micki Piller F 23 Tampa
213 0:37:31 40-44 19 Rob Gibson M 43 Winter Haven
214 0:37:32 40-44 13 Myrna Starr F 41 Tampa
215 0:37:40 30-34 20 Eric Page M 32 Gulfport
216 0:37:47 25-29 12 Ashley Mustard F 25 Palm Harbor
218 0:37:50 35-39 14 Pamela Karasy F 39 Bradenton
219 0:37:52 30-34 18 Susanne White F 33 Brandon
221 0:38:08 35-39 15 Tracy Vitiello F 35 Dunedin
222 0:38:10 50-54 6 Brad Bandoni M 52 Largo
223 0:38:12 40-44 14 Patti Calderoni F 43 Tampa
224 0:38:24 50-54 6 Debbie Watson F 51 Tampa
225 0:38:29 45-49 12 Jim LaMar M 45 Valrico
227 0:38:37 50-54 7 John Geigle M 54 Palm Harbor
228 0:38:39 30-34 19 Caroline Wisniewski F 32 Tampa
230 0:38:41 40-44 15 Lori Nelson F 42 Tampa
232 0:38:51 35-39 12 Tony Steele M 37 Tampa
233 0:38:53 45-49 8 Ellie Gilbert F 45 Riverview
234 0:38:54 35-39 13 Phil Qualter M 37 Oldsmar
235 0:39:05 30-34 21 Shelby Zimmerman M 32 Tampa
236 0:39:09 45-49 9 Lori Austin F 48 Tampa
237 0:39:10 45-49 10 Lorraine Hardaway F 47 Maitland
238 0:39:11 35-39 16 Susan Rowley F 36 Lakeland
239 0:39:12 35-39 17 Holly Stefanski F 37 Lakeland
240 0:39:14 25-29 15 Matt Palmer M 25 Clearwater
241 0:39:14 25-29 13 Shannon Miller F 25 New Port Richey
244 0:39:25 25-29 16 James Deen M 26 Tampa
245 0:39:26 35-39 18 Cheryl Homolash F 35 Tampa
246 0:39:44 45-49 11 Cheri Greenstreet F 46 St. Petersburg
247 0:39:45 50-54 7 Sherry Perkins F 50 St. Petersburg
248 0:39:49 45-49 12 Maggi Tabano F 49 Tampa
249 0:40:01 50-54 8 Sara Kennedy F 54 Tampa
250 0:40:08 40-44 16 Maureen Callahan F 44 Riverview
251 0:40:20 40-44 17 Kathy Houston F 40 Tampa
252 0:40:28 30-34 20 Danielle Lang F 30 Wesley Chapel
253 0:40:29 35-39 14 Jason Welch M 35 Dunedin
254 0:40:29 35-39 15 Tim Ferreira M 35 Dunedin
255 0:40:30 30-34 21 Cicely Brodie F 31 Dunedin
256 0:40:33 45-49 13 Karla Dunnigan F 49 Valrico
259 0:40:41 40-44 18 Rosemary Henry F 40 Plant City
260 0:40:42 30-34 22 Paul Weinstein M 33 Tampa
261 0:40:52 40-44 19 Christie Cameron F 40 Riverview
263 0:41:10 30-34 23 Lori Richmond F 34 Largo
264 0:41:16 35-39 19 Terri Hill F 39 Largo
265 0:41:38 40-44 20 Kathe Lowrey F 44 Tampa
267 0:41:48 35-39 20 Angela Wysong F 36 St. Petersburg
268 0:41:48 35-39 21 Tonya Sands F 35 Tampa
270 0:42:45 25-29 14 Amaris Gonzalez F 27 Tampa
271 0:43:15 50-54 9 Sally Gregory F 53 Tarpon Springs
272 0:43:33 45-49 14 Nancy Longanecker F 49 Tampa
273 0:43:33 50-54 10 Pat McCarthy F 54 Seminole
274 0:43:43 30-34 23 Anthony Gonzalez M 31 Tampa
275 0:43:57 35-39 22 Alice O'Hanrahan F 37 Tampa
276 0:44:04 45-49 15 Linda Jacobsen F 48 New Port Richey
280 0:44:29 55-59 2 Judy Heidenreich F 56 Thonotosassa
281 0:44:40 65-69 1 Velma Radloff F 66 Tampa
282 0:45:11 40-44 21 Colleen Hyde F 41 Tampa
283 0:46:52 35-39 23 Judy Molnar-Wilson F 38 Tarpon Springs
287 0:47:17 30-34 24 Jill Ray F 34 Tampa
288 0:47:50 40-44 20 Richard Thompson M 40 Tampa
289 0:48:14 35-39 24 Vivian Magarino F 36 St. Petersburg
290 0:48:15 30-34 23 Stephanie Sharp F 30 Madeira Beach
291 0:50:17 45-49 16 Bev Kieny F 45 Tampa

back to top

June 2004 Male Age Group Results

Age Group Place Overall Time Runner Name Sex Age City
Overall   1 0:18:32 Mike Walsh M 19 Bradenton
Master   7 0:21:13 Paul Hough M 46 Tampa
14-Under 1 14 0:23:19 Matt Altimari M 13 Tampa
14-Under 2 21 0:23:50 Brandon Hough M 14 Tampa
14-Under 3 23 0:24:01 Dustin Chastain M 14 Dover
14-Under 4 40 0:25:42 Didier Barjon M 12 Tampa
14-Under 5 74 0:27:59 Dane Giordano M 14 St. Petersburg
14-Under 6 119 0:30:43 Jon Moody M 14 Tampa
14-Under 7 127 0:31:29 Chad Garcia M 8 Tampa
14-Under 8 132 0:31:42 Dennis Riccelli M 12 New Port Richey
14-Under 9 140 0:32:29 Frankie Hammonds M 14 Davenport
14-Under 10 142 0:32:36 Nick Van Sicklen M 14 Crystal River
15-19 1 2 0:19:06 Jeff Masterson M 18 New Port Richey
15-19 2 3 0:20:59 Nick Ferrer M 18 New Port Richey
15-19 3 4 0:21:02 Chris Hough M 17 Tampa
15-19 4 6 0:21:09 Matt Huston M 16 Lithia
15-19 5 9 0:22:12 Shawn Huston M 17 Lithia
15-19 6 10 0:22:26 Chris Palermo M 19 Clearwater
15-19 7 18 0:23:31 Clark Hardaway M 17 Maitland
15-19 8 19 0:23:34 Daniel Githens M 17 Lakeland
15-19 9 30 0:24:44 John Yodzis M 19 Temple Terrace
15-19 10 42 0:25:54 Adam Hardaway M 15 Maitland
15-19 11 54 0:26:40 Brian Moores M 15 Valrico
15-19 12 57 0:26:56 Adam Plazewski M 16 San Antonio
15-19 13 72 0:27:43 James Dunnigan M 15 Valrico
15-19 14 112 0:30:30 Lloyd Galbraith M 16 Dunedin
15-19 15 167 0:33:43 Cole Radloff M 17 Tampa
20-24 1 41 0:25:43 Paul Hernandez M 23 Indio, CA
20-24 2 134 0:32:05 Jeff Serrano M 23 Tampa
20-24 3 160 0:33:09 Sean Wilkins M 22 Tampa
20-24 4 194 0:35:53 Jason Callahan M 24 Riverview
25-29 1 12 0:23:17 Eric Lenz M 26 Tampa
25-29 2 13 0:23:18 John Polo M 29 Port Richey
25-29 3 26 0:24:26 Brandon Ullery M 28 Plant City
25-29 4 32 0:24:53 Matt Kern M 28 Palm Harbor
25-29 5 45 0:26:03 Ryan Brennan M 28 Tampa
25-29 6 56 0:26:54 Todd Aidman M 29 Tampa
25-29 7 61 0:27:17 Danny Rhodes M 28 Brandon
25-29 8 109 0:30:19 Tim Rametta M 25 Tampa
25-29 9 125 0:31:04 Brian Rockwood M 28 Tampa
25-29 10 129 0:31:34 Brad Gallagher M 28 Lakeland
25-29 11 144 0:32:42 Tim Geary M 27  
25-29 12 146 0:32:44 Jason Hillman M 29 Bartow
25-29 13 172 0:34:06 Jeff Davis M 27 Tampa
25-29 14 183 0:35:11 Jason Tkach M 29 Tampa
25-29 15 240 0:39:14 Matt Palmer M 25 Clearwater
25-29 16 244 0:39:25 James Deen M 26 Tampa
30-34 1 8 0:21:22 David Meri M 33 Clearwater
30-34 2 11 0:22:26 Russ Bennett M 30 Tampa
30-34 3 20 0:23:43 Shane Asbury M 34 Tampa
30-34 4 24 0:24:02 Craig Carter M 32 Tampa
30-34 5 28 0:24:31 Kevin Phillips M 31 Tampa
30-34 6 29 0:24:36 Ken Page M 30 Lutz
30-34 7 43 0:25:57 Robert Bohacek M 33 Tampa
30-34 8 49 0:26:25 Paul Kralovanec M 34 Tampa
30-34 9 50 0:26:30 Jason Mies M 31 Tampa
30-34 10 63 0:27:25 Tony More M 34 St. Petersburg
30-34 11 91 0:29:10 Greg Norris M 34 Bradenton
30-34 12 97 0:29:52 Todd Wills M 31 Tampa
30-34 13 114 0:30:32 Francis Lira M 33 St. Petersburg
30-34 14 126 0:31:12 Clint Snedeker M 31 Clearwater
30-34 15 133 0:31:43 James Bystrom M 32 Oldsmar
30-34 16 147 0:32:46 Ed Collins M 31 Tampa
30-34 17 169 0:33:53 Paul Wisniewski M 34 Tampa
30-34 18 181 0:35:04 James Duran M 33 Tampa
30-34 19 199 0:36:24 Paul Frizelle M 33 Tampa
30-34 20 215 0:37:40 Eric Page M 32 Gulfport
30-34 21 235 0:39:05 Shelby Zimmerman M 32 Tampa
30-34 22 260 0:40:42 Paul Weinstein M 33 Tampa
30-34 23 274 0:43:43 Anthony Gonzalez M 31 Tampa
35-39 1 5 0:21:06 Grant Hall M 37 Tampa
35-39 2 27 0:24:30 Will Plazewski M 36 San Antonio
35-39 3 36 0:25:14 Dave Shively M 36 Tampa
35-39 4 55 0:26:43 Will Gray M 35 Tampa
35-39 5 59 0:27:06 Gerard Coronado M 38 Brandon
35-39 6 62 0:27:21 Jon Sbar M 35 Tampa
35-39 7 82 0:28:34 David Fabian M 36 Tampa
35-39 8 108 0:30:17 Ric Baker M 36 Tampa
35-39 9 120 0:30:48 Frank Natoli M 39 Tampa
35-39 10 122 0:30:57 Tom Johnson M 36 St. Petersburg
35-39 11 139 0:32:28 Dan Bode Jr M 37 St. Petersburg
35-39 12 232 0:38:51 Tony Steele M 37 Tampa
35-39 13 234 0:38:54 Phil Qualter M 37 Oldsmar
35-39 14 253 0:40:29 Jason Welch M 35 Dunedin
35-39 15 254 0:40:29 Tim Ferreira M 35 Dunedin
40-44 1 16 0:23:24 Ruben Luna M 43 Largo
40-44 2 17 0:23:28 Bryan Reynolds M 43 St. Petersburg
40-44 3 22 0:23:58 Brian Van Es M 42 Port Richey
40-44 4 31 0:24:50 Chris Jones M 40 St. Petersburg
40-44 5 35 0:25:12 Jonny Simpkins M 41 Davenport
40-44 6 67 0:27:31 Kevin Lipscomb M 40 Bradenton
40-44 7 77 0:28:24 George Cucchi M 40 Odessa
40-44 8 95 0:29:45 Doug VanDyke M 43 Parrish
40-44 9 100 0:30:06 Chris Kelly M 40 Palm Harbor
40-44 10 107 0:30:15 Brian Cowan M 43 St. Petersburg
40-44 11 110 0:30:21 Robert McLean M 44 Tampa
40-44 12 115 0:30:36 Larry Hoke M 41 Tampa
40-44 13 124 0:31:00 Dan Hardaway M 43 Maitland
40-44 14 131 0:31:37 Michael Tyson M 41 Tampa
40-44 15 137 0:32:25 Kevin O'Halloran M 40 Tampa
40-44 16 138 0:32:26 Brian Kennedy M 42 Gulfport
40-44 17 184 0:35:19 E. J. Diaz M 41 Tampa
40-44 18 211 0:37:30 Tom Nuccio M 41 New Port Richey
40-44 19 213 0:37:31 Rob Gibson M 43 Winter Haven
40-44 20 288 0:47:50 Richard Thompson M 40 Tampa
45-49 1 15 0:23:21 Paul Salerni M 47 Douglaston, NY
45-49 2 34 0:24:57 Ralph Gifford M 48 Tampa
45-49 3 46 0:26:17 Jonathan Dawe M 47 Tampa
45-49 4 47 0:26:21 Terry Lynch M 46 St. Petersburg
45-49 5 52 0:26:34 Ken Smith M 46 Valrico
45-49 6 53 0:26:39 Alex Ramirez M 46 Tampa
45-49 7 65 0:27:29 Scott Clarkson M 45 Tampa
45-49 8 157 0:33:03 Tom Stewart M 49 Tampa
45-49 9 159 0:33:07 Alan Snider M 45 Tampa
45-49 10 174 0:34:10 John Phillips M 49 Tampa
45-49 11 189 0:35:35 Ric Hartman M 48 Dunedin
45-49 12 225 0:38:29 Jim LaMar M 45 Valrico
50-54 1 68 0:27:32 Larry Parker M 51 Sarasota
50-54 2 152 0:32:52 Pete Mooy M 53 St. Petersburg
50-54 3 162 0:33:13 Jim Cross M 50 Tampa
50-54 4 186 0:35:25 Mark Simms M 52 Naples
50-54 5 188 0:35:27 Ken Johansen M 51 New Port Richey
50-54 6 222 0:38:10 Brad Bandoni M 52 Largo
50-54 7 227 0:38:37 John Geigle M 54 Palm Harbor
55-59 1 44 0:26:01 Joe DelValle M 55 Lakeland
55-59 2 79 0:28:28 Andrew Colee M 57 Valparaiso
55-59 3 106 0:30:14 Ray Kauffman M 59 Cape Canaveral

back to top

June 2004 Female Age Group Results

Age Group Place Overall Time Runner Name Sex Age City
Overall   25 0:24:11 Lauri Reynolds F 45 St. Petersburg
Master   37 0:25:17 Renee Tillwick F 42 St. Petersburg
14-Under 1 80 0:28:32 Stella Blake F 11 Tampa
14-Under 2 92 0:29:26 Audrey Blake F 11 Tampa
14-Under 3 175 0:34:17 Jessica Peck F 14 Holiday
15-19 1 48 0:26:23 Danielle Florey F 15 New Port Richey
15-19 2 58 0:26:59 Holly Van Sicklen F 16 Crystal River
15-19 3 75 0:28:04 Nicole Berkey F 15 Holiday
15-19 4 105 0:30:13 Cara Calafiore F 16 New Port Richey
15-19 5 205 0:36:47 Lori Carter F 15 Lecanto
20-24 1 38 0:25:22 Val Lofton F 23 Port Richey
20-24 2 39 0:25:33 Barbara Carr F 21 Port Richey
20-24 3 128 0:31:30 Marta Oliveros F 24 Lutz
20-24 4 130 0:31:34 Adria Gallagher F 23 Lakeland
20-24 5 192 0:35:45 Brianna Holmes F 22 Tampa
20-24 6 203 0:36:33 Ann Einselen F 24 Winter Park
20-24 7 212 0:37:31 Micki Piller F 23 Tampa
25-29 1 33 0:24:55 Monica Reed F 28 St. Petersburg
25-29 2 60 0:27:09 Suzanne O'Neal F 28 Clearwater
25-29 3 76 0:28:21 Summer Wolfrath F 29 Tampa
25-29 4 102 0:30:07 Jen Adkison F 26 Tampa
25-29 5 116 0:30:37 Shannon Slavinski F 25 Tampa
25-29 6 117 0:30:40 Katie Einselen F 27 Tampa
25-29 7 135 0:32:09 Lena Lago F 25 Tampa
25-29 8 145 0:32:43 Jean Thibault F 27 Tampa
25-29 9 149 0:32:47 Carrie Twiss F 28 Lakeland
25-29 10 165 0:33:35 Veronica VanDyke F 29 Parrish
25-29 11 197 0:36:13 Felecia Simmons F 26 Pinellas Park
25-29 12 216 0:37:47 Ashley Mustard F 25 Palm Harbor
25-29 13 241 0:39:14 Shannon Miller F 25 New Port Richey
25-29 14 270 0:42:45 Amaris Gonzalez F 27 Tampa
30-34 1 51 0:26:31 Chandra Moore F 34 Bradenton
30-34 2 66 0:27:30 Marian Sbar F 33 Tampa
30-34 3 73 0:27:50 Marcy Phipps F 33 St. Petersburg
30-34 4 78 0:28:25 Mary Liro F 33 Tampa
30-34 5 84 0:28:40 Rachel Kessel F 31 Lutz
30-34 6 89 0:29:04 Julie Valdez F 34 Clearwater
30-34 7 96 0:29:51 Jennifer Anderson F 32 Largo
30-34 8 101 0:30:06 Cassandra Plazewski F 32 San Antonio
30-34 9 121 0:30:50 Jennifer Waterworth F 31 Tampa
30-34 10 150 0:32:48 Jodi Smyler F 30 Tampa
30-34 11 151 0:32:52 Wendy Moore F 34 Davenport
30-34 12 156 0:33:02 PJ Steele F 32 Tampa
30-34 13 161 0:33:10 Kim Lawler F 33 Tampa
30-34 14 170 0:34:01 Justine Massey F 31 Tampa
30-34 15 171 0:34:03 Dana Mies F 32 Tampa
30-34 16 200 0:36:27 Laura Stiteler F 32 Wesley Chapel
30-34 17 206 0:36:58 Jessica Rogers F 33 Lakeland
30-34 18 219 0:37:52 Susanne White F 33 Brandon
30-34 19 228 0:38:39 Caroline Wisniewski F 32 Tampa
30-34 20 252 0:40:28 Danielle Lang F 30 Wesley Chapel
30-34 21 255 0:40:30 Cicely Brodie F 31 Dunedin
30-34 23 263 0:41:10 Lori Richmond F 34 Largo
30-34 24 287 0:47:17 Jill Ray F 34 Tampa
30-34 23 290 0:48:15 Stephanie Sharp F 30 Madeira Beach
35-39 1 83 0:28:35 Sabrina Fabian F 37 Tampa
35-39 2 98 0:29:55 Jeanne Leddy F 37 Dunedin
35-39 3 111 0:30:29 Daniela Smyth F 38 Dunedin
35-39 4 148 0:32:47 Rosario Putulin F 35 Tarpon Springs
35-39 5 154 0:32:55 Nancy Petschl F 39 Temple Terrace
35-39 6 163 0:33:23 Tamara Brower F 36 Tampa
35-39 7 173 0:34:08 Merit Garcia F 35 Tampa
35-39 8 176 0:34:25 Lynne Warren F 37 Dover
35-39 9 178 0:34:31 Bobbie Ciochetto F 35 Tampa
35-39 10 180 0:34:57 Susan Diaz F 38 Lutz
35-39 11 195 0:36:08 Melissa Venable F 35 Tampa
35-39 12 202 0:36:32 Julie Watkinson F 36 Tampa
35-39 13 209 0:37:29 Rahni Nuccio F 39 New Port Richey
35-39 14 218 0:37:50 Pamela Karasy F 39 Bradenton
35-39 15 221 0:38:08 Tracy Vitiello F 35 Dunedin
35-39 16 238 0:39:11 Susan Rowley F 36 Lakeland
35-39 17 239 0:39:12 Holly Stefanski F 37 Lakeland
35-39 18 245 0:39:26 Cheryl Homolash F 35 Tampa
35-39 19 264 0:41:16 Terri Hill F 39 Largo
35-39 20 267 0:41:48 Angela Wysong F 36 St. Petersburg
35-39 21 268 0:41:48 Tonya Sands F 35 Tampa
35-39 22 275 0:43:57 Alice O'Hanrahan F 37 Tampa
35-39 23 283 0:46:52 Judy Molnar-Wilson F 38 Tarpon Springs
35-39 24 289 0:48:14 Vivian Magarino F 36 St. Petersburg
40-44 1 69 0:27:36 Jennifer Weston F 41 Tampa
40-44 2 71 0:27:41 Lisa Carter F 43 Lecanto
40-44 3 85 0:28:43 Carey Smith F 40 Tampa
40-44 4 86 0:28:51 Nita Ostermann F 41 Tampa
40-44 5 87 0:28:54 Amie Devero F 40 Tampa
40-44 6 93 0:29:30 Victoria Blake F 43 Tampa
40-44 7 99 0:29:59 Sue Daniels F 41 Clearwater
40-44 8 118 0:30:41 Kim Huff F 43 St. Pete Beach
40-44 9 123 0:30:59 Mary McLaren F 40 Tampa
40-44 10 155 0:32:59 Mindy Smith F 44 Tampa
40-44 11 193 0:35:50 Emily Lynch F 44 St. Petersburg
40-44 12 196 0:36:11 Amy deSchweinitz F 42 Spring Hill
40-44 13 214 0:37:32 Myrna Starr F 41 Tampa
40-44 14 223 0:38:12 Patti Calderoni F 43 Tampa
40-44 15 230 0:38:41 Lori Nelson F 42 Tampa
40-44 16 250 0:40:08 Maureen Callahan F 44 Riverview
40-44 17 251 0:40:20 Kathy Houston F 40 Tampa
40-44 18 259 0:40:41 Rosemary Henry F 40 Plant City
40-44 19 261 0:40:52 Christie Cameron F 40 Riverview
40-44 20 265 0:41:38 Kathe Lowrey F 44 Tampa
40-44 21 282 0:45:11 Colleen Hyde F 41 Tampa
45-49 1 94 0:29:40 Murph Woehlk F 49 Tampa
45-49 2 141 0:32:31 Sally Smith F 45 Largo
45-49 3 185 0:35:22 Lawanna Hurst F 45 Dunedin
45-49 4 190 0:35:43 Diane Bennett F 49 Tampa
45-49 5 191 0:35:44 Mary Norman F 45 Winter Haven
45-49 6 201 0:36:31 Jamie Culbreth F 46 Holmes Beach
45-49 7 207 0:37:27 Mona Posinoff F 48 Riverview
45-49 8 233 0:38:53 Ellie Gilbert F 45 Riverview
45-49 9 236 0:39:09 Lori Austin F 48 Tampa
45-49 10 237 0:39:10 Lorraine Hardaway F 47 Maitland
45-49 11 246 0:39:44 Cheri Greenstreet F 46 St. Petersburg
45-49 12 248 0:39:49 Maggi Tabano F 49 Tampa
45-49 13 256 0:40:33 Karla Dunnigan F 49 Valrico
45-49 14 272 0:43:33 Nancy Longanecker F 49 Tampa
45-49 15 276 0:44:04 Linda Jacobsen F 48 New Port Richey
45-49 16 291 0:50:17 Bev Kieny F 45 Tampa
50-54 1 64 0:27:27 Mary Pulaski F 52 Largo
50-54 2 70 0:27:39 Lynn Gray F 52 Tampa
50-54 3 136 0:32:17 Diane Kovacsev F 52 Largo
50-54 4 143 0:32:36 Kathy Cordier F 51 Seminole
50-54 5 153 0:32:54 Leslie Gerlach F 54 Largo
50-54 6 224 0:38:24 Debbie Watson F 51 Tampa
50-54 7 247 0:39:45 Sherry Perkins F 50 St. Petersburg
50-54 8 249 0:40:01 Sara Kennedy F 54 Tampa
50-54 9 271 0:43:15 Sally Gregory F 53 Tarpon Springs
50-54 10 273 0:43:33 Pat McCarthy F 54 Seminole
55-59 1 113 0:30:32 Bonnie Theall F 59 Dunedin
55-59 2 280 0:44:29 Judy Heidenreich F 56 Thonotosassa
65-69 1 281 0:44:40 Velma Radloff F 66 Tampa

back to top